Amerika’daki Türklerin gazetesi Posta 212 yazarı Nurdan Yüzbaşıoğlu, yolculuk hazırlığında olan vatandaşlara valizleri soyulmadan nasıl yolculuk yapabilecekleri konusunda uyardı.

Son yıllardaki THY dış hatlar uçuşlarındaki seyahatlerinin mutlaka valizlerindeki birkaç eksik eşya ile sonlandığını belirten Yüzbaşıoğlu ‘nın yazısı şöyle:

Uçak ile seyahatte valizleri nasıl koruruz!

 

Sıcak bir yaz günü hayırlısıyla valizlerim soyulmadan geldim İstanbul’a. Neden böyle söylüyorum; çünkü son yıllardaki THY dış hatlar uçuşlarımda mutlaka valizlerimden birkaç eksik eşya ile sonlanıyor seyahatlerim.

Bu vesileyle yolculuk hazırlığında olan okuyucularıma valizleri soyulmadan kurtarma konusunda bazı fikirler vermek istiyorum.

Bu talihsiz olayı yaşayan bir tek ben değilim bu arada, kimle konuşsam muhakkak o veya bir tanıdığının da başına gelmiş oluyor bu sevimsiz durum.

Soyulmasa da parçalanmış olarak gelen valizler ise ayrı bir konu. Bu sefer yine valizlerim aynı şekilde çıkınca akıl edip tutanak tutturdum bakalım sonuç ne olacak.

Hırsızlık neticesinde uğradığınız maddi zararı telafi etmeniz ise oldukça güç. Banttan valizinizi aldığınızda kızıl ötesi bakışlarınızla içindeki eşyaları tarayıp eksikleri tespit ettinizse ne mutlu size. O anda tutanak tutturursanız bir şansınız var. Aksi takdirde evde valizinizi açınca bulamadığınız çanta, parfüm, telefon hatta gömlek ve pantolon üzerine içeceğiniz güzel soğutulmuş bir bardak su sizi ferahlatacaktır.

Bir keresinde paralel evrene ışınlanan parfümlerimin parasını aylar süren yazışmalarımız sonucunda ödeyen THY’nin hakkını da yemek istemem. Ancak sonraki uçuşumda buhar olup atmosfere karışan babet, parfüm, gömlek, kazak gibi eşyalarımla ilgili henüz bir gelişme kaydedemedim.

Bu hırsızlıkların kendi elemanları değil çalıştıkları diğer şirketlerin elemanları tarafından olabileceğini söyleyen yetkililer; ben valizlerimi Tom, Mustafa, Bruce gibi elemanlara değil THY yetkililerine teslim ediyorum. Sahip çıkamayacaksanız biz ellerimizle uçağın kargosuna güzelce yerleştirir sonra da gelir alırız. Hatta üzerlerine dantel örtüler örter ortamı da tatlılaştırırız.

Gerçi hırsızlık olaylarının artması üzerine arkadaşlarla beyin fırtınası yapıp bazı önlemler geliştirdik. Mesela eşyaların en üstüne fare kapanı yerleştirmek, aralara iğneler koymak veya dikenli tel döşemek gibi. Valizlere “Lütfen bizi soymayın” diye çeşitli dillerde yazmak da bir çözüm olabilir.

Bu dahiyane fikirler de ise yaramazsa THY ile yollarımızı ayırıp Miles&Smiles kartlarımızı gözyaşları içinde iade etmeyi düşünüyoruz.

(Posta212)

 

Fotoğraf : Airporthaber

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.