Sir Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin şirketler gurubu zor günler yaşamaya başladı.

Virgin şirketler gurubunun, uzay turizm konusunda çalışmalar yürüten şirketi Virgin Galactic’in yıllardır üzerinde çalıştığı uzay aracının neden infilak ettiğini bulmaya çalışıyor. Kalkış sırasında yaşanan kaza sonucu yere çakılan aracın parçaları 8 km’lik bir alana yayılmıştı son yapılan açıklama ile uzay aracının tüm parçalarına ulaşıldığı bildirildi.

Kazanın uzay aracının iniş takımlarıyla ilgisi olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Yetkililer kazanın nedenini bulmak için başlatılan soruşturmanın uzun zaman alacağını ifade etti: “Kazaya neyin sebep olduğunu ortaya çıkarmak için belki de aylar sürecek bir soruşturmaya ihtiyacımız var. Eğitim faaliyetlerine, yeterli oranda basınç olup olmadığına, güvenlik konusuna, dizayn ve diğer konulara bakacağız.” denildi.

Yaşanan kazanın uzay projesi için bir geriye gidiş olduğunu kabul eden şirketin sahibi Richard Branson yeniden toparlanacakları mesajını verdi: “Bu devasa bir geriye gidiş. Ölen pilotun ailesi için korkunç bir olay. Ama şimdi ayağa kalkmalıyız ve bu proje için son bir kaç yıldır çalışan 400 mühendise moral verip onları motive etmeliyim. Neyin yanlış gittiğine bulmamız gerekiyor.”

Cuma günün yaşanan kazada bir pilot yaşamını yitirmiş bir diğer pilot da ağır yaralanmıştı. Virgin Galactic ilk turistik uçuşu 2015 yılı ortalarında yapmayı planlıyordu.

Virgin Atlantic Uçağı Jetler ile İndirildi

Virgin gurubuna bağlı havayolu şirketlerinden Virgin Atlantic’e ait bir yolcu uçağı, kaçırıldığı şüphesiyle jet uçakları eşliğinde indirildi.

Geçtiğimiz Cuma günü yaşandığı açıklanan olayda Londra’dan, New York’a uçan Virgin Atlantic uçağı, Kanada hava sahası yakınlarında kaçırıldığına dair sinyal verince savaş uçakları tarafından indirildi. 271 yolcu ve 17 mürettebatı bulunan uçak Kraliyet Kanada Hava Kuvvetleri uçakları eşliğinde ABD hava sahasına kadar uçan uçak, buradan sonra ABD Hava Kuvvetleri uçakları inişine kadar uçağa eşlik etti.

Yapılana açıklamada sinyalin sistemde meydana gelen bir arıza sebebiyle ortaya çıktığı ve durumun soruşturulacağı açıklandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.