Moskova’nın Vnukovo Havaalanında yolcuları insana benzeyen ve konuşan bir robot karşılayacak.

Havaalanı görevlilerinin Lenoçka (Lena) ismini verdikleri elektronik yardımcı, yolcuların biriktiği kuyruklarda uçuş kayıt işlemlerinde yardımcı olacak ve soruları cevaplayacak.

Tasarımı yapan Navi Robot şirketinin Genel Müdür Yardımcısı İgor Kuznetsov, “Cihazın sağ tarafında özel bir tarayıcı yer alıyor. Yolcu, bilet alırken kendine verilen QR şifresini, akıllı telefona kayıtlı olarak tarayıcıya gösterecek, cihaza monte edilen bir yazıcı ise uçuş kartını yazdıracak” açıklamasını yaptı.

Robotun başlıca görevi uçuş kaydı olacak ancak yolcuların sorularına da cevap verebilecek Lenoçka uçuş kapısını tarif edebilecek, eczanenin nerede olduğunu ve hava durumunu söyleyebilecek. Rusça ve İngilizce dillerini ayırt edebilen Lenoçka ücretsiz Wi-Fi dağıtabilecek, yolcuları şakalarla ve şiirlerle eğlendirebilcek, havaalanında verilen hizmet kalitesi hakkında yoklama yapabilecek ve de fotoğraf ve video tanıtımları yapabilecek.

Robotun belleğinde sarışın, esmer ve kızıl saçlı olmak üzere birkaç dış görünüş seçeneği ve her yüz tipine göre farklı mimikler ve baş eğme şekilleri mevcut.
(Rusyanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.