Türk Hava Kuvvetleri’nin tüm muharip unsurlarının katılacağı Volkan-15 tatbikatı 07-13 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Volkan-15 tatbikatı Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı tarafından tüm Türkiye hava sahasında muharip ve destek unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek.

Büyük çaplı bir hava harekâtın komuta ve kontrolünü tek merkezden yönetmek, hava harekâtını geceden gündüze devamlılık arz edecek şekilde Milli ve NATO standartlarına uygun olarak planlamak ve icra etmek, birliklerin harbe hazırlık seviyelerini en üst seviyeye çıkarmamak amacıyla gerçekleştirilecek.

Türk Hava Kuvvetleri sayfasında yer alan bilgilere göre tatbikatın ilk bölümü bilgisayar destekli ve sanal olarak gerçekleştirilecek, ikinci bölümü 48 saatlik kesintisiz ve gerçek uçuşlu (500 uçuş sortisinin üzerinde) olarak gerçekleştirilecek. Uçuşlu bölüme, Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16, F-4E 2020 ve RF-4E tipi muharip uçakların yanı sıra, Havadan Yakıt İkmali, Havadan İhbar Kontrol, A400M, C130, C160, CN235 uçakları ile helikopterler ve tüm hava savunma sistemleri iştirak edecek.

Tatbikat süresince gece ve gündüz olmak üzere “Havadan Yere Taarruzlar, Devriye / Himaye Görevleri, Zamana Duyarlı Hedefleme Görevleri, Yakın Hava Desteği ve Arama Kurtarma / Muharebe Arama Kurtarma” görevleri icra edilecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.