Havalimanı terminal girişinde uzun kuyruklar oluşmasına ve yolcuların ciddi zaman kaybı yaşamasına neden olan güvenlik noktaları, nihayet kaldırılıyor.

Bu sevindirici gelişme, güvenlik birimlerinin hazırladığı olumlu rapor sayesinde gerçekleşecek. Milli Sivil Havacılık Genel Kurulu’na sunulan son rapora göre, terminal girişindeki x-ray’lerin (elektronik arama cihazı) kaldırılması sonrası herhangi bir güvenlik zafiyetinin yaşanmayacağı ifade ediliyor. İki hafta sonra toplanması planlanan kurulun da, raporu dikkate alarak güvenlik noktalarının kaldırılmasına onay vermesi bekleniyor. Böylece Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminal girişinde bulunan x-ray cihazlarının da, en geç ay sonunda kaldırılacağı belirtiliyor. Uygulamanın, herhangi bir aksilik yaşanmaması halinde ise 15 Ocak 2015’te 9 havalimanında daha devreye girmesi hedefleniyor.

Terminal girişindeki x-ray cihazlarının kaldırılması ile ilgili geçen yıldan bu yana ciddi bir çalışma yürütülüyordu. Ancak güvenlik tedbirlerinin daha da artırılmasına yönelik getirilmek istenen yeni uygulamalar nedeniyle bu konuda olumlu karar alınamıyordu. Özellikle hazırlanan bir raporda, bagajların uçağa yüklenmeden önceki son kontrollerinin yapıldığı ‘şut altı bölgesinde’, ilave tedbirler alınması istendi. Havalimanında bagajların, üç boyutlu elektronik arama cihazlarıyla (EDS) kontrol edildiği bölgeye, ekstra monitör ve cihazlar konulması önerildi. Hiçbir ülkede uygulanmayan yeni tedbir paketinin gereksiz olduğu ise Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) gibi kuruluşlardan alınan görüş sonrası askıya alındı.

TERMİNALDE DENETİM ARTACAK

Terminal girişindeki güvenlik noktalarının kaldırılması sonrası ‘risk analizine göre’ yeni bir uygulama başlatılacak. Planlamaya göre, giriş noktalarında bir x-ray cihazı bulundurularak her 10 yolcudan 2 veya 3’ünün bagajları kontrolden geçirilecek. Girişler aynı zamanda kameralarla da kontrol edilecek. Bu sayede şüpheli davranışta bulunduğu tespit edilen yolcuların da valizleri detaylı şekilde aranacak. Terminal içinde ise denetim yapan özel güvenlik ve kamera sayısı artırılacak. Şüpheli davranışta bulunan yolcular, kameralar sayesinde anında tespit edilecek.

    Araştırma ve Denetleme Uzmanlar Kurulu’nun (EADUK) hazırladığı olumlu rapor doğrultusunda ilk etapta Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndaki terminal girişinde bulunan güvenlik noktaları bu ay sonunda kaldırılacak. 15 Ocak’ta ise sadece 9 havalimanında daha uygulamanın başlatılması planlanıyor. Çünkü girişlerdeki güvenlik noktasının kaldırılacağı havalimanında, yüzde yüz bagaj kontrolüne yönelik son teknoloji ürünü üç boyutlu Patlayıcı Madde Tespit Sistemi (EDS) bulunması gerekiyor. Bu yüzden, yeni uygulama şimdilik EDS cihazı bulunan İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Antalya, Trabzon, Dalaman, Bodrum, Gaziantep, Erzurum ve Zafer Havalimanı’nda devreye girecek.

(Mustafa Gün-Zaman)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.