Türkiye’de pilot adaylarının en önemli sorunlarından biri haline gelen yabancı pilot, Güney Kore’de de baş gösterdi. Kore Hava Yolu Pilotları Birliği yabancı pilot çalıştırılmasına tepki gösterdi.

Kore Hava Yolları’nın işten ayrılan geniş gövdeli uçak tipine sahip pilotlarının yerini doldurmak için başta Boeing 777 uçakları için olmak üzere  sayısı 50 ile 70 arasında olmak üzere Malezyalı kaptan ve ikinci pilot alacak olmasına Kore Hava Yolu Pilotları Birliği tepki gösterdi. Kore Hava Yolu Pilotları Birliği’nden yapılan açıklamada Kore Hava Yolları’nın yabancı pilot alımı yapmasının bir sürecin ilk adımı olacağının ve kesinlikle arkasının geleceğinin ve Koreli pilotların işsizlikle yüzleştirileceği söylendi.

Kore Hava Yolu Pilotları Birliği’nden yapılan açıklamada Kore Hava Yolları’nda çalışan pilotların yılda ortala 1050 uçuş saati çalıştıkları ancak bunun yanında bu sayısının Çinli hava yolu firmalarında ortalama 850 uçuş saati olarak gerçekleştiği belirtildi.

Kore Hava Yolları’nda görev yapan Boeing 747-400, Boeing 777 ve Airbus A330-300 tipi uçaklarda görev yapan yaklaşık 50 pilot çalışma şartları, maaş ve çeşitli haklardaki kazanımlar ile Çinli hava yolu şirketlerine geçiş yapmıştı. Bunun üzerine hava yolu şirketi 1 Ekim’de tazeleme eğitimine başlamak üzere bir grup Malezyalı pilot ile anlaşmaya vardı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.