Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı’nın 8’incisi başladı.

Eskişehir Makine Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen kurultayda “Havacılık Endüstrisinin İktisadi Değerlendirmesi” konulu bir panel ve “Uçak Havacılık ve Uzay Mühendislerinin Geleceği: Eğitim-İstihdam-Yaşam” konularını tartışılacağı bir forum, “Havacılık Sektöründe Kullanılan Yaygın Tahribatsız Muayene Yöntemleri ve 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı Uygulamaları” konulu bir atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Yabancı Sermayeler Göz Dikti

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, Türkiye’deki havayolu taşımacılığına uluslararası sermayelerin göz diktiğini belirterek, “Türk Havayollarını ele geçirmek için fırsat kolluyorlar” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası BaşkanıAli Ekber Çakar, “Her geçen gün büyüyerek gelişen havayolu taşımacılığı uluslararası sermayenin iştahını kabartmaktadır. Zamanında uçak fabrikalarımızı kapattıran uluslararası sermaye şimdi çoğunlukla özelleştirilmiş olan Türk Hava Yolları’nın kendisine göz dikmiş durumda” dedi.

Havayolunda yaşanan sıkıntılara çözüm getirmenin bir kaç maddeden oluştuğunu ifade eden Çakar, “Havayolu taşımacılığımızda hizmetlerde kamunun etkinliğinin arttırılması, havayolu ulaşımının ucuzlatılması, yabancı pilot çalıştırılmasına son verilmesi, özelleştirilme anlayışıyla yönetilmesine son verilmesi, sendikal anlayışa düşmanlık yapılmaması çözüm alanıdır” dedi.

207_10_21_02

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.