New York – Tel Aviv seferini yapan uçakta ultra ortodoks Yahudiler kadın yolcuların yanına oturmayı reddedince uçak uzun süre havalanamadı

ABD’nin New York şehrinden Tel Aviv’e giden uçakta bir grup Ultra-Ortodoks Yahudi, kadınların yanına oturmayı reddedince uçak uzun süre hareket etmedi. Son aylarda bu sebepten üçüncü kez bir uçağın geciktiği bildirildi.

John F. Kennedy Havaalanı’ndan İsrail’e gitmek için uçağa binen bir grup Ultra-Ortodoks yolcu, dini kuralları gereği kadınların yanına oturmayı reddedince uçakta kaos yaşandı. Ultra Ortodoks Yahudiler, başka yolcularla yer değiştirmek istedi. Bazı yolcular bu talebi yerine getirmeyince Yahudiler bilette yazılı koltuklara oturmayı reddetti. Bazıları ise para teklif edip yolculardan koltuklarını almaya kalktı.

20 Aralık günü gerçekleşen olayda oturmayı reddeden Yahudiler yüzünden uçak uzun süre kalkamadı. Pilotun anonsla rica etmesi üzerine Yahudiler oturup kemerlerini bağladılar ancak uçak yükselince hemen ayağa kalkıp koridorda ayakta beklemeye başladılar. Bu arada koridorda ayakta bekleyenler yüzünden yemek servisinde ve yolcuların tuvalete gitmesinde sorunlar yaşandı.

Daha önce de Eylül ve Ekim ayında aynı havaalanından İsrail’e giden uçakta bazı Yahudilerin kadınların yanına oturmayı reddetmesi sebebiyle seferlerde gecikmeler yaşanmıştı.

(Dünya Bülteni)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.