Havacılık meraklısı ve bir hava fotoğrafçısı olan Erhan Aydoğdu yeni yapılan havalimanlarında meraklılar ve hava fotoğrafçıları için bir alanın olması gerektiğini dile getiriyor.

Aydoğdu bu konuda şunları kaleme aldı;  İnşaatı henüz başlamış olan İstanbul’daki 3. havalimanı ve yakın zamanda hizmete girmiş olan Ordu-Giresun Havalimanı’nda biz uçak sevdalıları ve havacılık fotoğrafçıları düşünüldü mü acaba? Gidip orada çocuklarımızla  havacılık meraklısı arkadaşlarımızla uçakları izleyebilecek miyiz?

Untitled-2-689x492

Havacılık ile ilgili sitelerin çoğunda fotoğraflarını gördüğümüz özel alanlar artık bizim ülkemiz de de yer alacak mı?

Dünyanın hemen her yerinde havalanlarının bir köşesinde havacılık meraklısı insanlar için oluşturulan seyir teraslarını gören biz havacılık meraklıları ve havacılık fotoğrafçıları  gıpta ile bu fotoğraflara bakıyoruz. Bu seyir alanlarında yapılan düzenlemeler ile isteyen yemek yerken ya da kahve eşliğinde uçakları izleyebiliyorken, isterse fotoğraflarını çekiyor…

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan havacılık fotoğrafçılığı ne yazık ki yasaklarla boğuşmakta. Fotoğraf çekmeyi ya da uçağın kalkışını inişini izlemeyi geçtim arabanız arıza yaptığında yanlışlıkla havaalanının yanında durursanız bile başınız belaya girebiliyor.

En azından yeni yapılan ve gelecekte yapılacak olan havalanalarına seyir terasları yapılırsa hem uçak fotoğrafı çekmek  yasak olmaktan çıkar hemde orada burada kaçak göcek çekmekten biz fotoğrafçılar kurtulmuş oluruz.

web_zurich_airport_zuschauerterrasse_b_08

Yasak kısmına gelince: evet güvenlik kuvvetleri bu konuda haklı olabilirler. Havaalanlarının dibine kadar girip bu şekilde çekim yapan  insanın niyetini kestiremedikleri için böyle bir yasak  konmuş olabilir. Yurtdışında örneklerinde uygulanan yaptırımları incelenerek seyir teraslarının bir güvenlik sorunu olmasının önüne geçip bu eylemin biz havacılık meraklıları ve havacılık fotoğrafçıları için resmiyete kavuşması sağlanabilir. Umarız yeni inşaat yapılan havaalanlarında bu konuda göz önünde bulundurulur. Güvenlik kısmına gelince daha önce bahsettiğim ülkelerdeki seyir teraslarının giriş çıkış ya da kuralları emsal teşkil edip model olarak kullanılabilir.

Havacılık meraklıları ve fotoğrafçıları olarak yetkililerden yegane  isteğimiz budur. İnşallah sesimizi duyarlar…

1 RDU-Observ-Park-courtesy-RDU-Airport IMG_0166 FrankfurtTerminal2b-1024x683

Erhan Aydoğdu

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.