Adnan Menderes Havalimanı, yeni iç hatlar terminali ile çelik yapı tasarım ödülü aldı

TAV İnşaat tarafından yapımı gerçekleştirilerek 2014 yılının ilk çeyreğinde hizmete açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali, Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından belirlenen ‘Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl toplam 11 projenin başvurduğu ‘Ulusal Çelik Yapı Tasarım Ödülleri 2014’de TAV İnşaat, Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali ile projede aranan niteliklere uygunluk düzeyi açısından yapılan jüri değerlendirmesi sonucunda ödüllendirildi.

TAV Insaat Yapisal Tasarim Koordinatoru Dr. Ahmet ÇitipitiogluBu ödüle değer görülmekten duydukları mutluluğu ifade eden TAV İnşaat Yapısal Tasarım Koordinatörü Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu, “İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali’nin gidiş katı ile bu bölümü örten geniş açıklıklı ferah çelik tonoz çatı terminalin odak noktası olarak yer alıyor. Çatıyı destekleyen büyük çaplı fil ayakları, aynı zamanda yolculara hizmet eden mekânlar olarak değerlendirildi.  Narin bir mimari estetiğe sadık kalarak, ulusal ve uluslararası tasarım şartnamelerine uygun bir şekilde yaratıcı detaylar uygulanarak güvenli bir yapı olacak şekilde tasarlandı” dedi.

29 metrelik tonozlu çatısıyla öne çıkan yeni İç Hatlar Terminal binası, keskin ve modern hatları, iç bahçe ve havuzları, geniş ama bir o kadar da sade iç hacimleriyle kullanıcılarına hem fonksiyonel hem de estetik açıdan benzersiz bir deneyim sunuyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali ve katlı otoparkı için ayrıca Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasyonu başvurusu da bulunuyor. Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali’nin 200 bin metrekare alanıyla Türkiye’nin en büyük LEED® Altın sertifikalı binası olması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.