Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı eni Ufuklar (New Horizons), Plüton’a gerçekleştirdiği en yakın uçuşu sırasında çektiği detaylı görüntüyü dünyaya göndermeye başladı.

Florida’dan fırlatıldıktan 9 yıl 6 ay sonra yaklaşık 14 milyar 484 milyon kilometre yol kateden Yeni Ufuklar, 1930 yılında keşfedilen Plüton’a en yakın mesafeden uçuşunu gerçekleştirdi. Plüton’a bugüne kadarki en yakın uçuşunu saniyede 14 kilometre hızla gerçekleştiren uzay aracı, gezegenin en büyük uydusu Charon’a da 28 bin 800 kilometre yaklaştı. Yeni Ufuklar, tarafından çekilen Plüton ve uydusu Charon’a ait görüntülerin Dünya’ya gönderilmesi Ocak 2016’ya kadar devam edecek. Yeni Ufuklar ile Dünya arasındaki yaklaşık 15 Milyar km’lik mesafe nedeniyle bir sinyalin Dünya’ya ulaşması yaklaşık 9 saat sürüyor

Plüton’un Sancılı Serüveni

1930 yılında ABD’li astronom tarafından keşfedilen Plüton keşfinden bu yana henüz Güneş etrafında bir tur tamamlayamadı. 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği, Plüton’u gezegenlikten çıkardı. O günden beri de gezegen değil. Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bu toplantıda gezegen tanımı yeniden yapıldı. Buna göre bir gezegenin şu koşulları sağlaması gerekli:

1. Bir yıldız çevresinde dönme,
2. Kendi kütlesinden ötürü küresel yapıda olma,
3. Yörüngesindeki diğer gök cisimlerini temizlemiş olma,

Son yapılan ölçümlerle Kuiper kuşağında bulunan ve keşfi ile Plüton’un gezegenliğinin son bulmasına sebep olan Eris’den daha büyük olduğunun ortaya çıkması ile Plüton’un yeniden gezegen sayılması için ABD’li astronomların talepleri tekrar alvelendi. Ancak Plüton hala son ölçüt olan kendi yörüngesini diğer gök cisimlerinden temizleyebilme ölçütünü sağlayamıyor.

Plüton, büyüklük olrak Ay’ın beşte biri kadardır. Büyüklüğü de (çapı) Türkiye’nin doğu-batı uzaklığından birazcık daha fazladır. En küçük gezegen Merkür’ün bile kütlesi, Dünya’nın %6’sı kadar iken, Plüton’unki %0,2’si kadar.

nh-pluto-charon-earth-size

Başkan Obama Yeni Ufuklar için Mesaj Yayınladı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.