MERKEZİ Amerika’da olan Sierra Nevada Corporation (SNC) Türkiye’nin yerli ilk bölgesel jet uçağını üretmek için TRJet’i resmen kurdu.

ABD merkezli bir uzay ve havacılık sistemleri şirketi olan SNC, yeni şirketi TRJet Havacılık Teknolojileri Anonim Şirketi’nin kuruluşunu tamamladı. Merkezi Ankara’da bulunan TRJet, Bölgesel Uçak Projesinin yanı sıra ticari havacılık sektöründe de hizmet verecek. Kısa bir süre önce başlatılan Bölgesel Uçak Projesinde Türkiye’nin ilk yerli yolcu uçağı TRJ-628’in üretimine giden ilk adım olarak Dornier 328 (D-328) uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonu olan TRJ-328’den yararlanılacak. TRJ-328 uçaklarının yanı sıra diğer çeşitleri de üretip satacak olan TRJet şirketi Türkiye’nin ilk yerli yolcu uçağının hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak.

Halen dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılan 328 modeli ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi çok sayıda ülkede kullanılıyor. SNC’nin sahipleri Başkan Eren Özmen ve CEO Fatih Özmen yeni kurulan şirkette de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev alacak. Sadece ülke içinde sınırlı kalmayacak olan TRJet, yerli firmalardan da faydalanarak, bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunacak. (Erdinç Çelikkan/ Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.