Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM),Yerli ve Yabancı Hava Aracına Yapılan Emniyet Değerlendirmeleri Yönetmeliği (SHY-RAMP) 23/12/2015 tarihli ve 29571 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yerli ve Yabancı Hava Aracına Yapılan Emniyet Değerlendirmeleri Yönetmeliği (SHY-RAMP)’ın yürürlüğe girmesiyle, 14/5/2010 tarihli ve 27581 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yerli ve Yabancı Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Değerlendirmelerine Dair Yönetmelik (SHY-SAFA) yürürlükten kaldırıldı.

TÜRKİYE hava sahasında uçuş emniyetinin sağlanması adına havaalanlarına iniş ve kalkış yapan yabancı ve yerli hava araçlarına yönelik uçuş öncesinde veya sonrasında yapılan kontrollere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Yönetmelikle Türkiye hava sahasında uçuş emniyetinin sağlanması adına havaalanlarına iniş ve kalkış yapan yabancı ve yerli hava araçlarına yönelik uçuş öncesinde veya sonrasında yapılan kontrolü ifade eden “ramp denetimi”ne ilişkin usul ve esaslar belirlendi, ramp denetçisi için aranan şartlar düzenlendi.

Buna göre, hava aracı ve uçuş ekibi, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) gerekliliklerine göre denetlenecek. İşbirliği anlaşması kapsamında Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından sağlanan potansiyel risk taşıdığı belirlenen işletmeler veya hava araçlarının listesi, ramp denetlemelerinde öncelikli ele alınacak.

Genel Müdürlük, ramp denetlemelerinin etkinliğini artıracak her türlü bilgiyi toplayacak ve değerlendirecek. Denetçi, ramp denetlemesi yaparken, denetlenen hava aracının makul olmayan bir şekilde gecikmesine sebep olmaktan kaçınacak.

Yürürlükte bulunan gerekliliklere veya bir sertifikanın tanımlanmış şartlarına uyumsuzluğun söz konusu olduğu uçuş emniyeti üzerinde büyük bir etkisi olan uygunsuzluğun tespit edildiği hava aracının, işleticisi veya sahibi tarafından uygun düzeltici işlem gerçekleştirilmeden hava aracının uçurulmasının düşünülmesi veya uçma ihtimalinin olması halinde, Genel Müdürlük, kaptan/sorumlu pilota veya işleticiye bir sonraki bildirime kadar ilgili hava aracının uçuştan men edildiğini bildirecek. İlgili hava aracının uçuşunu durduracak.

Hava aracının uçuşunun durdurulduğunu, ülkenin yetkili otoritesi, işletici ülkesinin yanı sıra farklı olduğu durumda hava aracının tescil edildiği ülkenin yetkili otoritesi ile EASA’ya iletilecek.

Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş denetçi tarafından icra edilen denetleme neticesinde tespit edilen bulgulara karşı itiraz, denetleme sonuçları veri tabanına girildikten sonra 30 gün içerisinde Genel Müdürlüğe yazılı olarak yapılabilecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.