Türkye’nin deniz uçakları ile sefer gerçekleştiren ilk havayolu olan Seabird yine bir ilke imza attı.

Alaçatı’da bulunan terminaline yenilebilir enerji yatırımı yapan havayolu, Alaçatı istasyonunu güneş panelleri ile kapladı.

2012 yılında tarifeli seferlerine Alaçatı ve Bozcaada noktaları ile başlayan ve sonrasında uçuşlarına Bodrum, Gemlik, Kocaeli, Ayvalık, Hisarönü seferlerini de ekleyen Seabird Havayolları; şimdi de güneş enerjisi konusunda bir ilki gerçekleştiriyor.

Kanada yapımı Twin Otter tipi  uçaklarıyla İstanbul Haliç’den uçuşlar gerçekleştiren Seabird Havayolları, ilk uçuşunu gerçekleştirdiği Alaçatı – Çeşme istasyonunu güneş enerjisi panelleri ile kaplama kararı alarak, 5 kw enerji üretimi kapasitesine sahip bir sistem oluşturdu. Kurulan bu güneş panelleri sayesinde elektrik olmayan bu bölgede çevre dostu enerji üretilip, tüm terminal ihtiyaçları karşılanacak. Sistem kurulumunda Avusturya’lı bir firmanın ürünleri kullandı, bölgede enerji hattı olmadığı için akü ile besleme sistemi kullanıldı. Güneş enerjisi panelleri ile üretilen enerji akülere depolanıp, invertör aracılığı ile dahili panoya gerekli elektrik verilmektedir.

alacati_panel

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.