Güvenlik mi, temel haklara müdahale mi?

Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi havayolu yolcu kayıtları için AB sistemi kurulmasıyla ilgili raporu kabul etti.

Komite değiştirilen kuralları 8 çekimser oyla, 14’e karşı  36 oyla kabul etti. 27’e 32 oyla da AB Bakanlar Konseyi ile müzakerelere açılması konusunu onayladı.

Sivil Özgürlükler Komitesi   raportörü ve İngiltere temsilcisi Timothy Kirkhope,”PNR bir ‘gümüş kurşun’ değil ama cephanelikte paha biçilmez bir silah olabilir. Şimdi yıl sonundan önce nihai anlaşmaya varmak amacıyla ulusal hükümetler ile görüşmelere açılacak” dedi.

Avrupa Birliği ortak havayolu yolcu kayıt sistemi PNR, ( (Passenger Name Record) kıta içerisinde uçakla seyahat eden yolcuları kayıt altına alan bir uygulama.

PNR verileri polisin ve diğer yetkililerin sahip olduğu normal bilgilerden farklı olarak, harcama kayıtları gibi daha büyük detaylar içererek seyahat eden bu kişinin potansiyel bir terörist olup olmadığını tespit etmeye yardım ediyor.PNR  verilerinin  kayıt altına alınması , düzenli kontroller içermeyen Schengen seyahat yasasına göre Avrupa Birliği vatandaşlarının üye ülkeler içerisinde serbestçe dolaşmasına ters bir durum oluşturmasına sebep olduğu gerekçesiyle Nisan 2013’te  Avrupa Parlamentosu Sivil Haklar Komitesi tarafından reddelmişti.

PNR sisteminin uygulamaya konulmasında en büyük itiraz, ” verilerde  beş yıllık saklama süresinin  öngörülmesi ve bunun  Strasbourg ve Lüksemburg’daki Avrupa mahkemelerinin yargılama esaslarına  aykırı olması”  yönündeydi. Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesince,  AB’nın  eleştiriler karşısında değiştirdiği son taslaktaki bu sakıncaların ortadan kaldırıldığı  ifade ediliyor.

PNR teklifinin mevcut haliyle,” Avrupa Birliği Temel Haklar Sözleşmesi’nin 7. ve 8. maddelerinde yer alan, özel hayatın ve tüm yolcuların kişisel verilerinin korunması hakkına ciddi zararlar vereceği ”iddiaları da diğer bir tartışma  konusuydu.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 13 Ocak’ta Strasbourg’da milletvekillerinden PNR’ı kabul etmesini istemişti.
Konsey Başkanı, ‘Eğer Avrupa’da ortak bir PNR sistemi kuramazsak, elimizde 28 ulusal sistemle, delik deşik bir yamalı bohçayla kalacağız. Bunlar da vatandaşların mahremiyetini ihlal edecek, ancak güvenliklerini gereken şekilde sağlamayacak’ demişti.(Bağımsız Havacılar)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.