Merkez Bankası’nın Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan 2015 yılı ilk çeyreği için yayınladığı bültenine göre, 2015 yılının birinci çeyreğinde Kuzey Kıbrıs’a 298 bin 345 yolcu geldi, toplam gelen yolcu sayısı, 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 17,7 oranında arttı.

3. ülkeden de geliyorlar…

Merkez Bankası Bülteni, yolcu sayısındaki bir önceki yılın aynı dönemine göre gerçekleşen artışın da büyük oranda 3. ülke uyruklu yolcu sayısındaki artıştan kaynaklandığı tespitini ortaya koydu.
Bülten’e göre, birinci çeyrekte Kuzey Kıbrıs’a gelen Türkiye uyruklu yolcu sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artarken, 3. Ülke uyruklu yolcu sayısı ise yüzde 45,1 oranında arttı.

Son 5 yıl ortalamalarının ‘oldukça’ üzerinde!

2015 yılında gelen yolcu sayısının, bir önceki yılla ve son beş yılın ortalamalarıyla karşılaştırmalı olarak verildiği bültene, 2015 yılının ilk çeyreğinde gelen toplam yolcu sayısının 2014 yılının ve son 5 yılın ortalamalarının oldukça üzerinde olduğu da yansıdı.

Doluluk oranları da arttı…

Merkez Bankası, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan turistik tesislerin doluluk oranlarına ilişkin verileri ve tespitleri de raporladı. Buna göre, 2015 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında doluluk oranları, 2014 yılının aynı aylarından yüksek gerçekleşti.

Sektörün toplam yatak kapasitesindeki gelişimin 2014 ve 2015 yılları itibarıyla karşılaştırmalı olarak gösterimi tabloları ise, 2014 yılsonunda 19 bin 276 olan yatak kapasitesinin, 2015 yılı birinci çeyreği sonu itibarıyla 19 bin 452’ye yükseldiğini de ortaya koydu.

Ercan’da yaz yoğunluğu: Günde 80-90 iniş-kalkış

Eğitim yılının tamamlanması, yaz tatilinin başlamasıyla, Ercan’da da ‘yaz yoğunluğu’ başladı. Ercan Havaalanı gidiş departmanında önceki akşam yoğunluk yaşanırken, girdiğimiz yaz döneminde ‘gelen yolcu’ sayısında da artış başladı.

Ercan Kule’den alınan bilgiye göre günde 80-90 civarı iniş kalkışın yapıldığı Ercan’da yoğunluk gece de devam ediyor.

Gece yarısı 00.00’dan sonra da uçuşların eklenmesiyle havaalanı 24 saat hareketliliğini koruyor. Bahar ve kış aylarında günde ortalama 50 iniş ve kalkışın yapıldığı alanın şimdi 90 sefere ev sahipliği yapması yoğunluğu gözle görünür hale gelmesine neden oluyor. ( Meltem Sonay-Kıbrıs Yenidüzen)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.