THK’daki yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili açıklama yapan kurum başkanı Öktem, şu ana kadar 60 kişiyle yollarını ayırdıklarını, bundan sonra da yolsuzlukla anılmak istemediklerini söyledi

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Vacit Öktem, THK Vakfı üzerinden 13 şirkete 17 bankadan 800 milyonu aşan miktarlarda kredi alındığını belirterek, “Kredilere kefil olarak THK derneğinin taşınmazları ipotek edildi. Kurum bilinçli bir şekilde ciddi borç yükü altına sokuldu” dedi.

Öktem, Kurum binasında düzenlediği basın toplantısında, THK Vakfı ve THK Üniversitesi’nin içinde bulunduğu yargı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

THK’nın ülke havacılığının gelişmesi ve gençlere ücretsiz havacılık eğitimi verilmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatan Öktem, “Günümüze kadar bu misyon doğrultusunda çok önemli başarılara imza atılmışken, önceki genel başkan döneminde ticari faaliyetlere yönelinerek bu amaçtan maalesef sapılmıştır. Kamuya yararlı dernek statüsünde olan ve tüm mal varlığı kamuya ait olan kurumumuzda, eski genel başkan Osman Yıldırım döneminde THK Vakfı kurulmuş, kuruma ait çok büyük taşınmaz varlığı ile uçaklar ve bir kısım hava araçları vakfın mülkiyetine geçirilmiştir” diye konuştu.

Vakıf üzerinden 13 ayrı anonim şirketin faaliyete geçirildiğini, bu şirketler için 17 ayrı bankadan 800 milyonu lirayı geçen krediler alındığını söyleyen Öktem, bu kredilere kefil olarak THK derneğinin taşınmazlarının ipotek edildiğini söyledi. Öktem, “Kurum bilinçli bir şekilde ciddi borç yükü altına sokuldu. Bunun sorumlusu olarak görülen Osman Yıldırım, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yolsuzluk, zimmet, güveni kötüye kullanma ve rüşvet suçlamasıyla tutuklandı” ifadelerini kullandı.

Vacit Öktem, geçen yıl yapılan THK Genel Kurulu ile göreve getirilen yöneticilere, vakıf yönetiminde söz sahibi olmaları konusunda zorluklar çıkarıldığını iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu engeli çıkaran eski Genel Başkan Osman Yıldırım, akrabaları aracılığıyla vakfı yönetmeye devam etmiş, yasalara ve vakıf senedine aykırı olarak emekli general ve eski milletvekili olan Kürşat Atılgan isimli kişiyi, vakfın mütevelli heyet ve yönetim kurulu başkanlığına, Olağanüstü Genel Kurul’da desteklediği aday olarak lanse edilen Tacettin Güçer isimli şahsı da üniversite mütevelli heyetinin başkanlığına getirmiştir. Hukuksuz olarak vakfın başına geçen Kürşat Atılgan ise emekli bir general arkadaşını çok yüksek maaşla mütevelli heyetine ve şirketlerin başına yönetici olarak atamış, kurumda çalışan bir kısım asker kökenli kişileri yanına almış, ayrıca iddianamede adı geçen ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Osman Yıldırım’ın işbirlikçisi emekli albay Volkan Yılmazer’in delilleri karartabileceğini bilmesine rağmen üst düzey vakıf yöneticiliğini devam ettirmesini sağlamıştır.”

Atılgan ile Güçer’in, THK Genel Kurulunda genel başkanlığa aday olduğunu ancak kaybettiklerini hatırlatan Öktem, “Şu an THK Vakfını ve Üniversite Mütevelli Heyetini, seçilen genel başkan değil, seçilemeyen genel başkan adayları yönetmektedir. Her bakımdan hukuksuz ve vakıf senedine aykırı olan bu gelişmeyi Vakıflar Genel Müdürlüğü seyretmektedir. Kendilerine bugün yeni bir başvuruda bulunacağız ve alacağımız cevabı da kamuoyuna açıklayacağız” diye konuştu.

“Osman Yıldırım ve emekli general arkadaşlarının amacı, vakıf üzerinden yapıldığı bilinen kredi yolsuzluğunun ve usulsüzlüğünün ortaya çıkmasını engellemektir” iddiasında bulunan Öktem, sivilden gelen kişilerin çalışamaz, iş üretemez hale getirilmek istendiğini savundu. Öktem, söz konusu kişiler tarafından Kurumun varlığının tartışılır hale getirildiğini kaydetti.

“YOLSUZLUKLARLA ANILMAK İSTEMİYORUZ”
Kendilerine yönelik girişimleri “darbe” olarak nitelendiren ve bu duruma müsaade etmeyeceklerini dile getiren Öktem, “Artık yolsuzluklarla anılan bir THK olmak istemiyoruz” dedi. Vatandaşlardan THK’ya destek isteyen Öktem, kendilerine olanak tanındığı takdirde mevcut borçları ödemeyi, Kurumu amatör ve sportif havacılık alanında büyütmeyi, eski paraşüt milli takımı tekrar oluşturmayı, binlerce genci havacı olarak yetiştirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Öktem, THK’da usulsüz işe alımlarla ilgili bir soruyu, “Bugüne kadar 60’tan fazla kişiyle yollar ayrıldı. İddianame incelendikten sonra suçlamalara göre yeni bir değerlendirme yapacağız” diye cevapladı. (Dünya Bülteni)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.