Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3 yıl önce yapımına başlanan ve bu yıl bitirilmesi hedeflenen havalimanında çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Yüksekova İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve yapımı devam eden Yüksekova Havalimanı inşaatının bu yıl tamamlanması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Havalimanının üstyapı inşaatının büyük bölümünün tamamlanmasından sonra çevre düzenlemesi çalışmalarına başlandı. Havalimanındaki inşaat çalışmalarının yılsonu itibariyle bitirilmesi hedefleniyor.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Yüksekova Havalimanı Üstyapı Projesi Koordinatörü Süleyman Özbay, terminal binası ve diğer binalarda sürdürülen çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

‘ÇALIŞMALARI BAYRAMDAN ÖNCE BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ’

Terminal binası ile teknik blokta yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü belirten Özbay, “Çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Havaalanı kulesinde sürdürdüğümüz çalışmalarda da sona geldik. Kulede sadece boya ve tavan işleri kaldı. Bu işlerin bitirilmesi içinde çalışmalarımız sürüyor. Kurban Bayramı’ndan önce ufak tefek işler hariç çalışmalarımızı bitirmeyi planlıyoruz. Çevre düzenlemesi için çalışmalar başlattık. Şuan için çevre düzenlemesi işlerinde yüzde 40 civarında bitirmiş durumdayız. Geri kalan kısmı da bayram öncesi bitirmeyi düşünüyoruz. Çok az bir kısım Kurban Bayramı sonrasına kalabilir” dedi.

‘BU SENE DENEME UÇUŞLARININ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Üst yapıdaki tüm çalışmaları Ekim ayının sonuna doğru bitirmeyi hedeflediklerini dile getiren Özbay, “Çözüm süreci de çalışmalarımıza çok iyi yansıdı. Şuan 137 elemanla çalışıyoruz. Bu sayı yarından sonra artacak. Bu sene deneme uçuşlarının yapılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“HAVALİMANI BÖLGE TİCARETİ VE TURİZMİNE CANLILIK KAZANDIRACAK’

“Çalışmaların bitirilmesi için bölge halkının da kendilerine gerekli desteği verdiğini sözlerine ekleyen Özbay, “Bölge halkı havaalanındaki çalışmaların bitmesini heyecanla bekliyor. İnşallah bizler bu güzel hizmeti kısa bir süre içerisinde onlara ulaştıracağız. Havaalanının faaliyete geçmesiyle bölge ekonomisi önemli oranda değişecek. Ticaret hacminden turizme kadar çok önemli gelişmeler olacak. Bu yatırımlarla ticaret kapasitesinin iki üç kat artacak” dedi.

y1-019 y3-012 y4-009 y5-006 y6-005

(Yüksekova Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.