Çeşitli temas ve açılışlara katılmak üzere Hakkari iline gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakkari merkezdeki temaslarının ardından Hakkari Valisi Yakup Canbolat ve AKP Hakkari İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek ile beraber helikopterle Yüksekova ilçesine geçti. Yüksekova’da ilçe Kaymakamı Yasin Tikdağ’ı ilçedeki sorunları öğrenmek üzere makamında ziyaret eden Bozdağ burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yüksekova Havalimanı’nın bu yılın bitiminde uçuşlara açılıp açılmayacağı yönündeki bir soruya yönelik Bozdağ, “Bu sene gözükmüyor. Ben inşaatı gördüm. Bu yılsonuna kadar uçuşa açılma ihtimalini ben düşünmüyorum Valimiz de burada. Şuanda bir sıkıntı var. Keşke yatırımları engelleme hususunda kimse bir gayretin ve çabanın içerisinde olmasa. Yüksekova’da hükümetimizin, devletimizin yaptığı yatırımlar öncelikle Yüksekovalıların Hakkârililerin menfaatinedir, yararınadır. Buradaki yatırımlar herkesten ve her şeyden önce buradaki insana kazandıracaktır. Ancak ne yazık ki pek çok yatırımla ilgili araçlar yakılıyor, tehditler, şantajlar, haraçlar bunlar tabi bölgeye ve bölge halkına fevkalade zarar veriyor” dedi.

Bozdağ sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’de büyük bir barış süreci var, bir çözüm süreci var. Türkiye’ye ve bölgeye herkese ve hepimize kazandıracak bir iklimdir. Biz bu iklimin kalıcı olmasını ve artık Türkiye’de şiddetin, gözyaşının kanın olmadığı bir Türkiye’yi her yerde yaşamak istiyoruz. Bunun için hükümet olarak çok samimi çalışmalarımız var. Adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Ancak bu noktada da bazı sıkıntıları hep beraber görüyoruz. Biz açık ve net olarak ifade ediyoruz, artık tehdidi, şantajı, araç yakmayı, yatırımları engellemeyi, ondan bundan haraç kesmeyi de bırakmaları lazım. Samimi olanlar böylesi bir yola tevessül etmezler. Artık Türkiye’de bunların konuşulmaması gerekiyor. Artık daha fazla yatırımı nasıl yaparız, daha fazla istihdamı nasıl yaparız onu konuşmak lazım. Keşke onun mücadelesi verilmiş olsa. Bundan Yüksekova da kazanır, herkes kazanır. Havaalanı bitecektir. Kasıma belki yetişmez ama ben 2015 yılı içerisinde Yüksekovalılar buradan havalanıp Ankara’ya, İstanbul’a, Avrupa’ya gitme imkânını elde edeceklerdir. Umarım hayırlısı olur. Biz en kısa sürede bitirmek istiyoruz” dedi.

(haberler)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.