Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, 22 Temmuz 1974’te Yunanistan’dan havalanan ve iletişimsizlik nedeniyle Rum Milli Muhafız Ordusu’nca (RMMO) vurulan NORATLAS tipi nakliye uçağında yer alan komandoların bulunması için, 27 Temmuz’da, Yunan Askeri Mezarlığı bölgesinde kazı çalışmalarının başlayacağı belirtildi.

Barış Harekâtı sırasında, Yunanistan’ın gönderdiği komandoları taşıyan NORATLAS tipi askeri nakliye uçağı, 22 Temmuz 1974’te Lefkoşa Havaalanı’ndaki çarpışmalar sırasında “dost (Rumların) ateşiyle” düşürülmüş ve içindekilerle birlikte gömülmüştü.

Fileleftheros gazetesi, NORATLAS uçağının, Yunan Askeri Mezarlığı bölgesine düştüğünü anacak uçakta yer alan komandoların hepsinin bulunmadığını, buna bağlı olarak geriye kalan 15 kişiye ait kemik kalıntılarının tespit edilebilmesi için yeni bir çabanın sarf edileceğini yazdı.

Gazete, kısa bir süre önce de NORATLAS uçağı için Lakadamya Mezarlığı’nda kazı yapıldığını ancak kazı çalışmalarında herhangi bir kemik kalıntısına rastlanılmadığını da anımsattı. (Detay Kıbrıs)

noratlas3

noratlas2

noratlas

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.