Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAİPED) tarafından açılan ve 14 taşra havalimanının özelleştirilmesini öngören ihalede artık son aşamaya girildi. Sözleşme gereği yatırımcılar önümüzdeki 4 yıl içerisinde 250 milyon euroluk yatırım yapmak zorundalar.

Azınlıkça’da yer alan habere göre önümüzdeki Pazartesi günü TAİPED’in ihaleye katılan şirketlerin teknik tekliflerini ve Salı günü ise fiyat tekliflerini açacak.

İki grup halinde özelleştirilecek havaalanları için teklif sunan şirketler arasında VINCI Airports S.A.S.-ΑΚΤOR Parahorisis Α.Ş. ortaklığı, FRAPORT AG- SLENTEL Ltd ortaklığı ve CASA (Corporation America S.A.)-METKA Α.Ş. ortaklığı yer alıyor.

Özelleştirilecek havaalanları arasında ilk grupta Selanik, Kerkira, Hanya, Kefalonya, Zakinthos, Aktio ve Kavala havaalanları bulunurken, ikinci grupta Rodos, Kos, Samos, Mitilini, Mikonos, Santorini ve Skiathos havaalanları bulunuyor.

Sözkonusu havaalanları yatırımcılara 40 yıllığına tahsis edilecek. Sözleşmenin geçerli olmaya başladığı andan itibaren 20 ay içerisinde havaalanlarında tadilat, yenileme ve restorasyon çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Proje ve büyüme çalışmalarının (uçak pistlerinin genişletilmesi v.s.) 48 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.