Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAİPED) tarafından açılan ve ülke geneli 14 havalimanının özelleştirilmesini öngören ihalenin sonucu açıklandı. İhaleyi Alman-Yunan ortaklığı olan Fraport AG – Slentel Ltd konsorsiyumu kazandı.

Hangi havaalanları özelleştiriliyor?

Özelleştirilecek havaalanları arasında ilk grupta Selanik, Kerkira, Hanya, Kefalonya, Zakinthos, Aktio ve Kavala havaalanları bulunurken, ikinci grupta Rodos, Kos, Samos, Mitilini, Mikonos, Santorini ve Skiathos havaalanları bulunuyordu.

İki grup halinde özelleştirilecek havalimanları için ihaleye katılan şirketler arasında Fransız VINCI Airports S.A.S.-ΑΚΤOR Parahorisis Α.Ş. konsorsiyumu, Alman FRAPORT AG- SLENTEL Ltd konsorsiyumu ve ayrıca Amerikan  CASA (Corporation America S.A.)-METKA Α.Ş. konsorsiyumu yarışıyordu.

En yüksek teklif Fraport AG – Slentel Ltd ortaklığından

TAİPED tarafından Salı akşamı yapılan açıklamada Alman Fraport AG ile Yunan Kapuluzos Grubu’na ait Slentel Ltd şirketlerinden oluşan konsorsiyumun 1 milyar 234 milyon euro ihale bedeli teklifi ve her yıl enflasyona göre uyarlanacak 22,9 milyon euro garanti kira bedeli ile en yüksek teklifi yaptığı kaydedildi.

Fraport AG – Slentel Ltd konsorsiyumu ilk grup için 609 milyon euro ihale bedeli ve 11,3 milyon euro kira bedeli teklifini yaparken, ikinci grup için de 625 milyon euro ihale bedeli ve 11,6 milyon euro kira bedeli teklifinde bulundu.

TAİPED tarafından yapılan açıklamada “4 yıl içerisinde 330 milyon euro’luk yatırım yapılmasının beklendiği ve ortaklığın havaalanlarının kullanacağı süre zarfında toplam yatırımların 1 milyar 400 milyon euro’ya ulaşacağı” kaydedildi. Bu yatırımların ihale ve kira bedeli için ödenen paraların haricindeki yatırımlar olduğuna da dikkat çekildi.

İhaleyi kazanan Alman Fraport AG – Slentel Ltd ortaklığı Yunanistan’daki toplam 14 havaalanını 40 yıllığına işletecek. Söz konusu havaalanlarının 2013 yılında yaklaşık 20 milyon yolcuya hizmet sunduğu kaydedildi.

(Azınlıkça)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.