Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin orta noktasında yer alan ve bu üç ilin gelişimine önemli katkılar sağlayacak olan Zafer Bölgesel Havalimanından daha verimli bir şekilde istifade etmek ve Afyonkarahisar’a getirisinin artırılması için yapılan çalışmalar kapsamında Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner’in başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar NG Güral Termal Otelde Vali Güner’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım, Afyonkarahisar Termal Turistik Otel İşletmecileri Derneği Başkanı Ali Acar, IC Grup Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Keleş ve IC Grup İş Geliştirme Direktörü Serkan Koçak katıldı.

Toplantının başında IC Grup Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Keleş, Zafer Bölgesel Havalimanı hizmetleri ile ilgili yürütülen çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Buradaki hava yolu ulaşımı bağlamında Afyonkarahisar adına sağlayacak fayda kapasitesini artıracak öneri, istek ve talepleri Valimiz Hakan Yusuf Güner ve toplantıda hazır bulunanlara aktaran Keleş, il bazında, ülke bazında ve yurt dışı bazında tanıtım, reklam ve bilgilendirme faaliyetlerinin artırılması hakkında önerilerde bulundu.

Zafer Bölgesel Havaalanının Afyonkarahisar için olmazsa olmaz bir yapı olduğunu belirten Valim Güner, Zafer Bölgesel Havaalanının etkinliğini artırmak için koordineli, planlı ve programlı kısa ve uzun vadeli çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizerken;“Bizler kültür, turizm, sanayi ve ulaştırma konularında makro projeler yaptık, bu anlamda ciddi çalışmalar yapmaktayız. Valilik, Belediye, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası ile tüm kurum ve kuruluşların yanısıra sivil toplum örgütleri bu projelerde en etkin bir biçimde yer alacak. Bunları birlik ve beraberlik içerisinde yaparken yeni konsept getirmeyi planlıyoruz. Afyonkarahisar’da yaptığımız ilkler kapsamında Afyonkarahisar’a adeta rönesans yaşatmak istiyoruz. Bunda da şehrin paydaşları olan halkımızın en iyi şekilde yararlanmasının istiyoruz. Bunun yanında ihracatı daha fazla artıracak ortamlar hazırlamaya çalışıyoruz. Yatırımcıların yollarını açmak ve ticaret faaliyetlerinde kolaylıklar sağlamayı hedefliyoruz. Öncelikle Kültür Turizm, Sanayi ve Ulaştırma alanlarında önem vererek makro hedeflere uygun yeni konseptler getirmeye çalışıyoruz. Zafer Bölgesel Havalimanından yurtdışı uçuşları artırarak Sağlık Turizmi alanından daha çok pay elde etmemiz gerekir” dedi.

Afyonkarahisar’da olumlu bir şeyler yapmak isteyenlere kapılarımız ve gönlümüz açıktır diyen Vali Güner; “Benim Vali olarak desteğimi, katkılarımı bekleyen herkesten öncelikle hedef bekliyorum, proje bekliyorum. Afyonkarahisar’ı ciddi anlamda ileriye taşımak adına ilk olarak ve olmazsa olmazlardan biri olan hedeftir. Bu anlamda hedefi olmadan hiç kimse benden bir şey beklemesin. Günlük çözümler, günlük hedefler ve günlük çalışmalar istemiyorum.” dedi.

Bu şehirde organize sanayi çok önemlidir diyerek sözlerine devam eden Vali Güner; “Biz burada 2. bir organize sanayi bölgesinin kurulması için elimizden gayreti gösterecek, il dışından ve hatta yurt dışından yatırımcılar almaya devam edeceğiz. Ticaretin artmasında öncelikli sırada yer alan Ulaştırma anlamında da Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun da katkılarıyla önemli kararlar alındı.” dedi.

Afyonkarahisar’da havaalanının önemli bir potansiyel olduğunu hatırlatan Vali Güner; ”Zafer Bölgesel Havaalanı ile ilgili bu güne kadar birçok eleştiri aldım. Ama ben bu eleştirileri dikkate almıyorum. Çünkü gerekli yönlendirmeler ve çalışmalarla çok daha iyi duruma geleceğine inanıyorum. Zafer Bölgesel Havalimanı için gerekli girişim ve temaslarla bulunmak gerekmektedir. Bunları da yerine getirirken 1-Türk Hava Yolarındaki ilimiz adına yürüttüğü çalışmalara etkinlik, etkenlik ve verimlilik anlamında iş ve işlemlerini yürütmesini istiyorum. 2-Bu şehrin hava trafiğini düzenleyen Vor İstasyonunun transferi konusunda gerekli çalışmaların yerine getirilmesini istiyorum. 3-Hafif raylı sistemin Hava limanı ile şehirle irtibatlarının sağlanmasının gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Afyonkarahisar için yürüttüğü önemli çalışmalara da değinen Vali Güner; “Ben Afyonkarahisar hakkında üç tane rapor yazdım. Bunu da yazarken Belediye ve Üniversite ile ortaklaşa çalışmalarda bulunduk. Bizler burada sağlam bir zemin hazırlıyoruz. Günlük, geçici çözümler ve yapılar yerine daha güçlü ve daha önemli zemin oluşturmak istiyoruz. İlimizin gelişimi adına yapılacak tüm çalışmaları ortak akılla yönetelim ve en doğru sonuca kısa sürede ulaşalım.” dedi.

Afyonkarahisar’ın gelişimine Devlet ve Hükümetimizin katkı ve desteklerinin olduğunu belirten Vali Güner; “Hükümetimiz 10 yıllık kalkınma planlarına Sağlık Turizm’in desteklenmesi ilave edildi. Kalkınma Bakanlığının kalkınma planlarının öncelikli sırasında yer alan Sağlık Turizm’in konusun da Türkiye çapında Afyonkarahisar öncelikli sırada yer almaktadır. Bizlerde de bu plan çerçevesinde Afyonkarahisar adına Zafer Bölgesel Havaalanı ile Sağlık Turizm’inin entegre hale getirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Vali Güner’in konuşmalarının sonrasında toplantıda hazır bulunanların öneri, istek ve taleplerini alındı, toplantı gündemindeki konuların görüşülüp karara bağlanması ile toplantı sona erdi.

1 (1)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.