Avrupa’nın en iyi golfçülerini bir araya getiren ve daha ilk yıllarında golfün en heyecan verici turnuvalarından biri olarak addedilen “Turkish Airlines Open” geçtiğimiz dört gün boyunca büyük bir golf şölenine sahne oldu.

Turnuva takviminin finali; ‘Race to Dubai’ öncesinde önemli bir yer tutan, toplam 7.000.000$ ödüllü “Turkish Airlines Open 2014”, 13-16 Kasım tarihlerinde, Maxx Royal Otel – Belek, Antalya’da gerçekleştirildi.

PGA Avrupa Turu final serisinin 3.ayağı; Turkish Airlines Open’ı birincilikle tamamlayan Brooks Koepka, ödülünü Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun elinden aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen turnuvada rakibi Ian Poulter’ı geride bırakarak şampiyon olan Amerikalı oyuncu, bu zaferini Turkish Airlines Open’a ilk katılışında elde etti.

Geçen yıl Challange Tour’da üç defa kazanarak European Tour’a geçiş yapan Koepka, turnuvanın kapanış raundlarında etkileyici bir performans sergiledi. 18’inci deliğe kadar gelen Poulter’ın güçlü performansına rağmen Koepka birinci gelmeyi başardı ve ilk European Tour liyakatını Antalya Montgomerie Maxx Royal Golf Club’da ele geçirmiş oldu.

Koepka “Bu kesinlikle kariyerimin şu ana kadarki doruk noktası, burada kazanmış olmak benim için çok özel. Uzun bir süredir kapıya vurup duruyordum, sonunda bu kapıdan geçmek gerçekten çok güzel bir his.” dedi.

Koepka’nın zaferi turnuvayı ilk kazanan oyuncu, Victor Dubuisson’un 2013 zaferini takip ederken turnuva bu yönüyle özellikle de yeni yeteneklerin kendilerini ispat ettikleri European Tour’un başlıca etkinliklerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Turnuva sıralamasındaki ilk 60 oyuncu, Birleşik Arap Emirlikleri’ne giderek European Tour sezonunun son etkinliği olan DP World Tour Championship’e katılacak.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Sporun daimi destekçisi Türk Hava Yolları olarak, golfü sponsorluk stratejilerimiz içerisinde farklı bir yere konumlandırdık. Türkiye Golf Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile birlikte hayata geçirdiğimiz “Turkish Airlines Open” golf turnuvası, bu eksenli gelişecek faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebilmemiz açısından efektif bir zemin oluşturdu. Bu sene ikincisi gerçekleştirilen turnuvada önümüzdeki yıl da isim sponsorluğumuzu sürdüreceğiz. Türk Hava Yolları markasıyla tüm dünyaya lanse edilen turnuva, Türk Hava Yolları’nın golf sporuna verdiği desteğin vurgulanması, küresel ölçekte Türkiye’nin ve özellikle de Antalya’nın önemli bir golf merkezi olarak addedilmesi açısından oldukça önemli.” dedi.

2014 yılında sadece profesyonel golf ile yetinmeyen Türk Hava Yolları,  amatör golf etkinliği, “Turkish Airlines World Golf Cup”ı da golfle amatör düzeyde ilgilenenler için hayata geçirdi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Turkish Airlines World Golf Cup, ilk kez 2013’te, dünyanın 12 farklı noktasında düzenlendi. Geçen yıl, Antalya’da gerçekleşen büyük finalde Çin’den Han Liang birinciliğini ilân etmiş, ödül olarak da Turkish Airlines Open 2013 kapsamında düzenlenen Pro-Am turnuvasında golf sporunun yaşayan efsanesi Tiger Woods ile Pro-Am oynama hayalini gerçekleştirmişti.

İngiltere, Japonya, Güney Kore, Amerika, Endonezya, Almanya, Fransa ve Arjantin’in de içinde yer aldığı 35 farklı ülkedeki 50 destinasyonda gerçekleştirilen amatör turnuva serisine, iş dünyasından golf sporuna gönül vermiş üst düzey temsilcilerin de katılımı gözlendi. Tamamı süresince 3.000’in üzerinde golf severin mücadele ettiği turnuvanın final serisinde her bir destinasyondan 2 finalist yer aldı. 9-16 Kasım tarihlerinde 100 katılımcı ile Belek, Cornelia Golf Club’da gerçekleşen ‘Büyük Final’ keyifli görüntülere sahne olurken 10-11 Kasım’da düzenlenen Final Turu’ndaki ilk 10, 7,000,000$ ödüllü Turkish Airlines Open 2014’de oynama hakkına sahip oldu.

İki kez ‘Majör Şampiyonluk’ elde etmiş Martin Kaymer ve son Race to Dubai Şampiyonu Henrik Stenson gibi dünyanın önde gelen golf oyuncuları ile birlikte mücadele etme şansını yakalayan amatör oyuncular bu sayede hayallerini gerçekleştirerek benzersiz bir tecrübe yaşadılar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.