Dış hatlarda ortalama %85 olan doluluk oranı iç hatlarda ortalama % 30, bu da uçak şirketlerinin ilgi göstermemesine neden oluyor

ZON-HAV Aş Yönetim Kurulu Başkanı ve Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli Valilik basın bürosu kanalıyla basın organlarına gönderdiği yazısında Çaycuma havaalanının dünü bugünü ve geleceğine yönelik açıklamalarda bulundu. Keçeli havalalanının inşaat aşamasından bu güne kadar olan geçmişini de özetleyerek gönderdiği açıklamasında özetle şu görüşlerine yer vermiş bulunuyor:

“Özellikle gerekli olan yolcu talebinin nereden nasıl olacağı araştırılmış, Almanya DUSSELDORF-DORTMUNT-ESSEN bölgesi ve çevresinin ZONGULDAK-BARTIN-KARABÜK illeri kökenli hemşerilerimizin yoğun olarak yaşadığı bölge olduğu anlaşılmış, yapılan görüşme ve planlamalarla 22.07.2009 tarihinden itibaren uçak seferleri başlatılmıştır. Her geçen yıl uçak ve yolcu sayısı artışı île bugüne kadar 148.739 dış hat yolcu uçuşu (yıllar itibariyle %82-%93 doluluk oranıyla) gerçekleşmesi sağlanmıştır. Ulaşım kolaylığı İle bölgemize gurbetçi hemşerilerimizin ilgisi artmıştır.

İç hat uçuşlarıyla ilgili Borajet havayollarıyla 2010 yılı Mayıs-Eylül ayları arası, 2011 yılımayıs-Haziran ayları arası, 2012 yılı Ekim-Aralık aylan arası, 2013 yılı Ocak-Nisan aylarıarasında seferler İstanbul-Zonguldak-Trabzon olarak başlatılmış, ancak yeterli yolcu potansiyeli yaratılmadığından 09.04.2013 tarihinde seferler iptal edilmiştir. Bu dönemde 2010 yılında %47, 2011 yılında %17, 2012 yılında %5, 2013 yılında %39 yolcu doluluğu ile uçuşlar Gerçekleşmiştir. 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen uçuşlarda Zon-Hav AŞher türlü ekonomik fedakârlığı ve riski de göze almıştır. 2013 Yaz Sezonunda Borajet – Anadolujet işbirliği ile İstanbul-Çaycuma-Zonguldak ve İstanbul-İzmir-Antalya bağlantılı seferler başlatılmış, yolcu potansiyeli yetersizliğinden seferler İptal edilmiştir. 19.04.2013tarihinden 25.10.2013 tarihine kadar planlanan Zonguldak Valiliği Sivil Toplum kuruluşlarıİşbirliği ve öncülüğünde belirli taahhütler kabul edilerek başlatılan bu seferler, yeterli yolcu potansiyeli sağlamadığından iptal edilmiş, sürdürülememiştir.

İç hat seferlerinin başlatılabilmesi için 2015 yılında Valiliğimiz tarafından BEÜ’nin de teknik desteği ile yolcu ihtiyaç ve beklenti analizi yaptırılarak veriler ortaya konulmuştur. (geçmişte defalarca denenmiş olmasına rağmen iç hat uçuşlarında yeterli talep sağlanamamıştır. Bu da ortaya koymaktadır ki iç hat uçuşlarının başlaması ve devam ettirilebilmesi ancak Zonguldak kamuoyunun da desteği ile sağlanabilecektir.

Batı Karadeniz bölgesinde ulaşım kolaylığı adına büyük önem taşıyan havalimanını geliştirmek, kapasitesini arttırmak adına ileriye dönük planlamalar yapılmış, zaman içinde ve önceliklere göre sonuçlandırılacaktır.

Çukurova Havalimanı yapımıyla ilgili ortaklığa Zon-Hav A.ş. yurtiçi ve yurtdışına açık birhavalimanı İşletmesi yeterliliğine sahip olmasından dolayı ve 2012 yılında Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda iştirak edilmiştir. Ticari ve hukuki bir sözleşme yapılmış, sözleşme esaslarına göre %20 ortaklık payı ile ortaklık sürdürülmektedir, Çukurova Havalimanı’nın işletmeye geçmesinden sonra ortaya çıkacak olan gelir Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nın kapasite artırımı ve geliştirilmesi için kullanılacaktır.

Zon_Air İhrakiye Akaryakıt ttd.Şti, Zonguldak Havalimanına gelen uçakların ihtiyaçduyduğu Jet-Al yakıtını temin eden şirkettir, Zon-Hav A.ş. ve Zon-Air arasında 2014 yılında alınan yönetim kurulu karan ve imzalanan sözleşmeye göre havalimanında mobil araçla her türlü hava aracının Jet* Al akaryakıt ikmali ve depolaması yapmak üzere yakıt depo yeri kiralanmıştır. Akaryakıt temini ve satışı ulusal mevzuatlara göre belirlenmişusullerde Zon-Air sorumluluğunda yapılmaktadır.

Kuruluş amacı havalimanının işletmeye girerek Zonguldak ve bölge insanına hizmet etmesini sağlamak olan Zon-Hav A.ş. şimdiye kadar Zonguldak menfaatleri dışında hiçbirşey gözetmemiştir. Dış hat seferlerinin yanında iç hat seferlerinin de yapılması, kamulaştırma sorunlarının çözülmesinin ardından pistin uzatılarak daha İyi hizmet sunumuna ulaşılması, modern ve vatandaşa en iyi hizmeti yerinde sunan bir havalimanı işletmesi sağlamak için her türlü çalışmayı ve fedakârlığı yapmaya hazırdır. Ancak bilinmelidir kî Zonguldak’ın önemli değerlerinden olan havalimanı; eleştirip somut bilgi ve belge olmadan kötüleyerek değil sahip çıkıp destek olarak büyüyecektir. Tüm alanlarda olduğu gibi havalimanı konusunda da somut bilgi ve belgeye dayalı iddiaların araştırılıp gerekli işlemlerin de yapılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.” dedi. (Halkın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.