Cezayir’de 10 yaşındaki bir çocuğun pilot kıyafetleri ile harici kontroller yaptığı sonrasında da uçuş sırasında kokpitte pilot koltuğunda olduğunu gösteren yayın gündeme bomba gibi düştü.

Cezayir Hava Yolları’na ait ATR 72-200 tipi yolcu uçağında yaşanan olay sırasında uçağın Cezayir’in başkenti Cezayir’den Setif’e gittiği belirtiliyor. 26 Temmuz’da gerçekleşen olayın gelişim hikayesi ise tam olarak bilinmiyor. Görüntülerde 10 yaşındaki bir erkek çocuğunun pilot kıyafetleri ile ikinci pilotun eşliğinde uçağın harici kontrollerini yaptığı görülüyor. Sonrasında uçuş başlamadan pilot koltuğuna oturan çocuğun uçuş sırasında sistemlere müdahale ettiğini gösteren görüntülerin devamında profesyonel çekim ekibi çocuk ve ikinci pilot ile röportaj yapıyor. Görüntülerde ikinci pilot çocuğun uçuş sistemlerine gerçekten müdahale ettiğini söylüyor. Uçuş sonrasında da çocuğun ailesi ile yapılan röportaj görüntüleri yer alıyor.

Olay sonrasında Cezayir sivil havacılık otoritesi uçuş ekibinin uçuştan çekildiğini uçuş sırasında gözetmen pilot koltuğunda oturan kaptan pilotun ise tutuklandığını duyurdu. Olayla ilgili olarak soruşturma sürüyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.