SAS Pilot Sendikaları, arabuluculukta bir anlaşmaya varılmaması halinde 29 Haziran Çarşamba günü 402 pilotun tamamın greve katılacaklarını SAS’a bildirdi. İskandinavya’da toplamda 900’e yakın SAS pilotu greve gidecek.

SAS ile ana şirketteki pilotlar arasındaki arabuluculuk başarılı olmazsa, 29 Haziran Çarşamba günü yerde çok sayıda SAS uçağı yere çekilecek.

SAS Scandinavia tarafından istihdam edilen Norveçli iki pilot birliği, şimdi SAS’a bir  eylem bildirimi gönderdi.  Grev tarihinden en geç dört gün önce, iş bırakma eylemi 29 Haziran Çarşamba gece yarısından itibaren başlayacak.

  • Norske SAS-flygeres forening (NSF), 254 pilotun tamamını 1. günden itibaren greve alacağını duyurdu.
  • SAS Norge Flygerforening (SNF), 148 pilotunun tamamını yere indirdi.

TV2 Nyheten tarafından ilk kez bildirildiği üzere, toplamda 402 pilotu, -kaptanı ve birinci pilotlar greve çıkacak. Sendikalardan yapılan ortak açıklamada,“ İsveç’te sürmekte olan arabuluculuğa azami baskıyı sağlamak için tüm pilotlarımızın istifa ettiğini duyurduk. Umut, bir grevden kaçınmak ” denildi.

Danimarka ve İsveç’te, grevde olan kişilerin isim listelerinin sunulması konusunda Norveç’teki sistemle aynı sistem yok Ama orada bile tüm pilotlar ilk günden greve çıkacak.

  • Danimarka’da SAS İskandinavya için yaklaşık 250 pilot çalışıyor.
  • İsveç’te ise 240 pilot bulunuyor.

Toplamda, SAS İskandinavya tarafından istihdam edilen 900’e yakın pilot, 29 Haziran gecesinden itibaren grev yapacak.

İsveç ve Danimarka’da lokavt

Danimarka ve İsveç’te SAS, bu ülkelerde çalışan tüm pilotlara lokavt ilan etti. Norveç’te SAS, şartlı işten çıkarma bildirimi olarak adlandırılan bir bildiri yayınladı.

Norveç SAS Pilotlar Derneği’nden Roger Klokset, SAS’ın Danimarka ve İsveç’te lokavt bildirimleri göndermesinin doğal olduğuna inanıyor. “ Bu ülkelerde, Norveç’te sahip olduğumuz işten çıkarma planlarına sahip değilsiniz. Bu nedenle lokavt silahını kullanmışlardır. Bunu anlayabiliriz. SAS yalnızca, kullanmalarına izin verilmeyen pilotlar için oturmak ve ödeme yapmak zorunda kalmamalarını sağlar. Mesela kaptanları çıkarsaydık, birinci zabitleri çıkarmasaydık, uçaklar yine gidemezdi ” diyor.

Toplu iş görüşmelerinde pilotlardan gelen talepler iş güvencesi ve ücretlerle ilgili. SAS uçaklarının SAS tarafından istihdam edilen pilotlar tarafından kullanılmasını gerekiyor. Bu gereklilik, SAS yönetiminin stratejisinin tamamıyla örtüşüyor.

Son birkaç yılda SAS, SAS Connect ve SAS Link olmak üzere tamamen yeni iki yan kuruluş kurdu. SAS Connect’in 14 büyük uçağı varken, SAS Link’in şu ana kadar yalnızca biri havada olan altı küçük uçağı var.

Bu şirketlerdeki SAS, pandemi sırasında işten çıkarılan yaklaşık 450 pilotun bir kısmını önce geri almak yerine, diğer ve ortalama olarak SAS İskandinavya’daki pilotların sahip olduğundan daha kötü koşullarda pilotlar istihdam etti. İkincisi, ortalama olarak çok daha uzun deneyime ve ardından SAS Connect ve SAS Link’teki pilotlardan çok daha fazla kıdeme sahip.

SAS Connect ve SAS Link’te toplam yaklaşık 85 pilot, Havacılık Endüstrisi Personel Sendikası (Flyvebranchens Personale Union – FPU) adlı bir Danimarka sendikası aracılığıyla örgütleniyor. Bütün pilotlar ise bu greve katılmıyor.

Aksine FPU, şimdi grevle tehdit eden SAS pilotlarını suçladı.

SAS’ın Hollandalı CEO’su Anko van der Werff, bir grevin yıkıcı olabileceğini ve muhtemelen iflasa yol açabileceğini söyledi.

Norveçli pilotların Norveçli lideri, bir grevin sonuçlarının farkında olduklarını söyledi. Ancak Klokset, artık bir seçenekleri olmadığını düşündükleri önceki mesajını tekrarlıyor.

“ Son yıllarda SAS, üyelerimin iş güvenliğinin garantörü olmaktan çok bir tehdit haline geldi. Artık hayatta kalmak için SAS’a bu kadar bağımlı olduğumuz kesin değil. Aslında SAS Connect ve SAS Link’in kurulmasıyla SAS’ın bizi içine soktuğu durum bu .

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.