F-35A’nın muharip görevlere hazır olduğu açıklamasının üzerinden iki ay geçmeden 15 adet F-35A uçağı uçuştan çekildi. Uçakların yakıt tanklarında soyulma ve çökmeler tespit edildi.

400 Milyar doları aşan bütçesi ile Pentagon’un en büyük projesi olan F-35 MTU (Müşterek Taarruz Uçağı/JSF) projesi kapsamında üretilen 15 F-35A uçağının yakıt tanklarında sorun tespit edildi. Planlanın gerisinde kalan programın tespit edilen sorundan nasıl etkileneceği şimdilik soru işareti olmaya devam ediyor.

Üretici Lockheed Martin tarafından yapılan açıklamada uçağın seri üretimi için son dönemecin dönüldüğü ve 2015’de 45 adet gerçekleştirilen kısıtlı üretim safhasının ardından üretim adedi artırılırken karşılaşılan sorun sebebiyle tedarik zinciri gözden geçirilmeye başlandı.

Hala tam manasıyla seri üretime geçilmediği, üretim ve sistem test sürecinin devam ettiği açıklanan uçak ile ilgili olarak incelemeler başlatıldı. ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen uçaklarda tespit edilen sorunun ilk aşamada ilgili parça üreticisinden kaynaklandığı ve şuan üretim hattındaki uçakları etkileyebileceği konuşuluyor.

Yapılacak kontrol çalışmaları sonrasında durumu netleşecek uçak ile ilgili olarak yapılacak iyileştirmelerin bir gecikmeye sebep olup olmayacağı ve maliyete etkisi henüz tahmin edilemiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.