Vecihi Hürkuş, imal ettiği ilk tayyare VECİHİ K-VI önünde. İzmir 1924

İlk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV, 93 yıl önce Vecihi Hürkuş tarafından imal edilerek 27 Eylül 1930 tarihinde ilk uçuşunu İstanbul Kadıköy’de yapmıştır.
VECİHİ XIV; projesi, imali, emeği ve malzemeleri ile ilk Türk sivil uçağıdır. Bu nedenle, Türk ve dünya semalarında uçan bu ilk sivil uçağımızın ilk uçuş günü bir devrin açılışıdır. Gurur ve sevinç, ideal ve başarıların dönüm noktasıdır. Yeni bir başlangıçtır. Bu başlangıç, günümüze ve geleceğe ışık ve ümitvermelidir. Değeri bilinmeli anlaşılmalı ve kaynak alınarak geliştirilmelidir.
27 Eylül, aynı zamanda, 91 yıl önce İlk Türk sivil tayyare mektebi olan Vecihi Sivil Tayyare Mektebi(V.S.T.M.)’nin 1932 yılında 12 öğrenci ile eğitim ve öğretime başladığı gündür. (İlk Türk Kadın PilotuBedriye Gökmen ve Eribe Hanım bu öğrencilerin arasındadır)
Vecihi Hürkuş, V.S.T.M.’nde, ikinci VECİHİ XIV’ün yanı sıra ilk Türk eğitim ve spor tayyaresi VECİHİ XV’Ive ilk Türk kapalı/kabin yolcu uçağı VECİHİ XVI’yı imal etmiştir. Bu uçakları, iniş takımlarını değiştirmeksuretiyle ilk Türk sivil deniz uçakları olarak da kullanmıştır. 160 beygirlik Mercedes uçak motorlu sukızağı VECİHİ SK-X da bu okulda Vecihi Bey tarafından üretilmiştir.
27 Eylül, Türkiye Sivil Havacılık Günü olmalıdır.
27 Eylül, Türk Havacılık Bayramı olmalıdır.
Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) bu etkinlikle; 2013 yılından itibaren her 27 Eylülgününün Türkiye Sivil Havacılık Günü ve Türk Havacılık Bayramı olarak kutlanmasını, bu platforma katılacak paydaşlarla düzenlemeyi, kutlamayı sürdürmektedir.
Destek, öneri ve katılımınızı bekliyoruz. Saygılarımızla,
Bahadır GÜRER
TVHMD Yönetim Kurulu Başkanı

ETKİNLİK BAŞLANGIÇ YERİ VE SAATİ:
27 EYLÜL 2023 ÇARŞAMBA SAAT: 15.00
VECİHİ HÜRKUŞ ANITI Kızıltoprak, Kadıköy / İstanbul
https://www.facebook.com/events/3612511469069536/?acontext=%7B”event_action_history”%3A[]%7D
İLETİŞİM:
Bahadır GÜRER (gurerbahadir@gmail.com / 0532 432 1426)
Ümit ÖZDEMİR (umitozdemir@esseniro.com / 0533 255 88 29)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.