Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

53 Havalimanının 41’i Yeşil Havalimanı Oldu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün işletiminde bulunan 41 Havalimanı, “Yeşil Kuruluş” belgesi aldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Yeşil Havalimanı ”Green Airport” Projesi kapsamında, işletiminde bulunan 53 havalimanında çalışmalar yürüten DHMİ Genel Müdürlüğü, çalışmalarını tamamlayan havalimanları için SHGM’ye müracaatta bulundu. TSE ve SHGM tarafından değerlendirmeye alınan başvuru sonucunda, gerekli koşulları yerine getiren 41 Havalimanına, “Yeşil Kuruluş” belgesi verildi.

2015 yılında sayısı 36’a ulaşan ”Yeşil Kuruluş” unvanlı havalimanları, 2016 yılında aralarına İzmir, Adana, Kastamonu, Diyarbakır ve Çanakkale Havalimanları’nın da katılmasıyla sayısını 41’e yükseltti.

Yeşil Havaalanı ”Green Airport” Projesi kapsamında Havalimanı Başmüdürlük/Müdürlüklerince “Yeşil Kuruluş(Green Company)” unvanı alınması/geçerliliğini devam ettirmesi konusunda emeği geçen 41 Havalimanı personeline gösterdikleri gayretlerden dolayı teşekkür eden DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin YILDIRIM, “Yeşil Kuruluş” belgesi almak için çalışmalarını sürdüren diğer havalimanlarının da ”Yeşil Havaalanı (Green Airport)” unvanına bir an önce sahip olmaları için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

“YEŞİL KURULUŞ” SERTİFİKASI ALMAYA HAK KAZANAN HAVALİMANLARI

Yeşil Kuruluş ”Green Airport” Projesi kapsamında “Yeşil Kuruluş” belgesi almaya hak kazanan havalimanları;

İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Adana, Trabzon, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, Erzurum, Gaziantep, Isparta Süleyman Demirel, Nevşehir Kapadokya, Adıyaman, Amasya Merzifon, Balıkesir Koca Seyit, Balıkesir Merkez, Bursa Yenişehir, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kocaeli Cengiz Topel, Konya, Malatya, Mardin, Çorlu, Samsun Çarşamba, Sivas Nuri Demirağ, Şanlıurfa GAP, Tokat, Uşak, Batman, Kayseri, Kars, Denizli Çardak, Van Ferit Melen, Siirt, Muş, Kahramanmaraş, Çanakkale, Diyarbakır ve Kastamonu Havalimanı…

“YEŞİL KURULUŞ” BELGESİ ALAN KURULUŞLARIN AVANTAJLARI

Projenin gerekliliklerini yerine getiren işletmeler; “Yeşil Kuruluş (Green Company)” unvanı alarak SHGM’nce belirlenmiş olan logoyu kullanma hakkı ve SHGM’ne ödeyecekleri yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde yüzde 20 oranında indirim hakkı kazanıyor. Bu kapsamda adı geçen havalimanları SHGM’ne ödenen temdit ve ruhsat ücretlerinde 2016 yılı için toplamda 1.350.000 TL indirim sağladı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR