Nice’de 34 yaşındaki anestezi uzmanı-resüsitatör Dr. Vincent Liu-Bousquel , altı ay arayla Air France’da 10 bin metre yükseklikte iki kişinin hayatını kurtardı.

Anestezi uzmanı ve yoğun bakım uzmanı Dr. Vincent Liu-Bousquel, altı aylık bir arayla Air France uçuşlarında iki kişinin hayatını kurtardı. Özel gözlemlerini haftalık Le Point dergisiyle paylaşan Dr. Liu-Bousquel , derginin havayolunun “uçakta tıbbi yardım organizasyonundaki bazı eksiklikler” olarak tanımladığı durumu gündeme taşıdı..

İlk olay Air France’ın Paris’ten Bükreş’e giden uçağında meydana geldi. Bir kabin duyurusu, tıbbi acil durum yaşayan bir yolcuya yardım etmek için bir doktorun bulunmasını talep etti. Felç geçiren yolcunun yardımına Vincent Liu-Bousquel koştu. Derhal, uygun bir tıbbi tesisle koordineli çalışan ve özel bir merkeze hızlı bir şekilde ulaşım için iniş sırasında bir ambulansın beklemesini sağlayan yerel acil durum hizmetleriyle temasa geçti.

Bu olayın ardından Air France, Vincent Liu-Bousquel’i ” Uçaktaki Doktorlar Topluluğu ” programına katılmaya davet etti. Bu girişim, her uçuşta mevcut doktorların bir listesini derleyerek ihtiyacı olan yolculara hızlı tıbbi yardım sağlanmasını sağlıyor.

İkinci müdahalesi, 26 Ağustos 2023’te Air France’ın AF 267 sefer sayılı uçuşunda, Boeing 777-300ER ile Seul’den Paris’e 14 saatlik kesintisiz bir yolculuk sırasında gerçekleşti. Dr. Liu-Bousquel, bir tartışmanın sonunda yere yığılan ağır hasta bir yolcuya yardım etmesi için çağrıldı. Teşhis, masif pulmoner emboli veya kompresif pnömotoraksa işaret ediyordu. Ne yazık ki, uçakta tıbbi kitte gerekli ekipman yoktu.

“ Hastanın kalp debisini artırmaya çalışmak için intravenöz infüzyon uygulamam gerekiyordu. Ancak bir kez daha büyük bir dayanışma gösteren kabin ekipleri, tıbbi terminolojiye hakim olmadıkları için gerekli ekipmanı sağlayamadı. İnfüzyonun nihayet yerine oturmasını sağlamak için bandaj istediğimde bana bir şişe Merkürokrom verildi! “

“ Ayrıca, ilaçları intravenöz olarak uygulamak için IV hattında standart bir enjeksiyon portu olması gerekirdi, ancak yoktu. İlacı enjekte etmek, her şeyi yeniden bağlamak ve gemide bulduğum bantla sabitlemek için serum hattını sistematik olarak değiştirmek zorunda kaldım. Kan şekeri ölçüm cihazı defalarca denememe rağmen çalışmadı. Tıbbi kitte, kan pıhtılarını çözen bir ilaç gibi bu tür durumlara yönelik temel ilaçlar ciddi şekilde eksikti. Mevcut tek ilaç, şiddetli miyokardiyal aritmilere ve diğer birçok olumsuz etkiye yol açabilen adrenalindi .”

Bu iki uçuş deneyiminden sonra  Dr.Vincent Liu-Bousquel şu tavsiyede bulundu:

” Tıbbi ekipmanın yeniden düzenlenmesi, erişilebilirliğin iyileştirilmesi, daha iyi yardım sağlamak için en az bir mürettebat üyesine temel tıbbi terminoloji konusunda eğitim verilmesi ve teşhis araçlarının (örn. , elektrokardiyogram) ve uzun mesafeli uçuşlar için özel ilaçlar (örneğin pıhtı çözücü maddeler). Bu ilaçları uygulama sorumluluğu, ya kesine yakın bir teşhise dayanarak ya da hastanın durumuna bağlı olarak gereklilik nedeniyle (örneğin, pulmoner emboli şüphesiyle birlikte kalp durması) kalifiye bir hekime ait olmalıdır

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.