Wright Kardeşler’in yaptıkları uçakla 17 Aralık 1903’te uçuş yapması ile havacılıkta büyük bir adım atılmış oldu. Ülkemizde havacılık, kısa süre sonra 1912 yılında Atatürk Hava Limanının hemen yakınında bulunan Sefaköy ilçesinde, tesis olarak iki hangar ve küçük bir meydanda başlamıştır.

Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” sözü doğrultusunda 1925 yılında kurulan ve daha sonraki yıllarda Türk Hava Kurumu adını alan Türk Tayyare Cemiyeti ile Türk Sivil Havacılığının kurumsal temelleri atılmıştır. İlk Sivil Hava Taşımacılığı ise 1933 yılında 5 uçaklık küçük bir filo ile “Devlet Hava Yolları İşletmesi” adı ile başlatılmıştır.

Dünya Sivil Havacılığı ile aynı dönemlerde 1930 yılında Öncü Havacımız Vecihi Hürkuş ilk Türk uçağı Vecihi 14’ü yapmış ve uçurmuştur. Ülkemiz Sivil Havacılık otoritesinden Uçuşa Elverişlilik sertifikasını alamayan Vecihi Bey uçağını Çekoslavakya’nın Prag şehrine götürür ve Çek Sivil Havacılık otoritesinden gerekli sertifikayı alarak uçarak ülkemize geri döner. Sivil Havacılığımıza unutulmayacak bir başarı kazandırmıştır.

1930-1950 yılları arasında dünyada uçak üreten teknolojiye sahip birkaç ülkeden birisi olan ülkemizde çeşitli etkiler nedeniyle üretim durdurulmuştur. Devam eden senelerde sivil havacılığımız yolcu taşımacılığında THY ile gelişmeye devam etmiştir.

Bugün ülkemizde 10’dan fazla havayolu işletmesinin 500’den fazla yolcu ve kargo uçağı ile dünyanın birçok ülkesine tarifeli ve charter seferleri yapılmaktadır. Havacılık sektörüne teknik hizmet desteği veren resmi ve sivil sektör kuruluşlarımız dünyanın en büyük uçak üreticilerine parça üretmektedirler. Hürkuş Eğitim Uçağı hizmet vermek üzere gökyüzü ile buluşmuştur. Savunma sanayimize hizmet veren kuruluşlarca dünya ile rekabet eden İnsansız Hava Araçları üretilmektedir.

Sivil havacılık, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli bir yere sahiptir. 2020 senesinde Dünyayı teslim alan Pandemi nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi Havacılık sektöründe de büyük kayıplar meydana gelmiştir. Tüm olumsuzluklara rağmen havacılık sektörü ayakta kalabilmek için büyük çaba sarf etmektedir. Ülkemizde sivil havacılığın, Otoritesi ve tüm paydaşları ile bir bütün olarak dünya ile yarıştığı günlere ulaşmak en büyük umudumuzdur.

Tüm sivil havacılık sektörü çalışanlarımızın 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Gününü kutlar emniyetli uçuşlar dileriz.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.