Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAlmanya hava trafiğini kısmen durdurmaya hazırlanıyor

Almanya hava trafiğini kısmen durdurmaya hazırlanıyor

Almanya’da Corona vakalarında azalma kaydediliyor, ancak mutasyona uğramış virüs endişesi de sürüyor. Berlin, virüsün özellikle İngiltere’de görülen yeni türlerinin ülkeye taşınmasını önlemek için hava trafiğini kısmen durdurmayı hedefliyor.

Bu konuda dün Alman basınında çıkan haberleri doğrulayan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, hava trafiğini bazı destinasyonlarda sıfıra indirmeyi öngören taslağın hazır olduğunu ve muhtemelen yarın hükümet tarafından onaylanarak, devreye sokulacağını duyurdu.

Avrupa’da Yeni Tür Corona Paniği: Sınırlar Kapanıyor 

Hükümetin önce Avrupa Birliği’nin bu yönde vereceği yeni seyahat kısıtlamaları kararını beklemeyi düşündüğü, ancak AB’de bu konuda ortak bir tavır almamın zorlaşması üzerine, Almanya’nın tek başına hareket etme kararı verdiği bildirildi.

Plana göre, ilk etapta İngiltere, Portekiz, Güney Afrika ve Brezilya ile tüm uçuşlar muhtemelen Pazar gününden itibaren karşılıklı olmak üzere durdurulacak. Bu ülkelerde yaşayan Almanlar’ın Almanya’ya dönüşlerine istisnai olarak izin verilirken, Almanya’da yaşayan sözkonusu ülkelerin vatandaşlarının durumu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Bir bakanlık sözcüsü, mutasyonun başka ülkelerde de tehdit edici bir boyut kazanması durumunda, planlanan uçuş yasağının genişletilebileceğini ifade etti.

Merkel: “Tatil için uçanlar, patlamaya hazır bir barut fıçısının üstünde oturduğumuzu kavramıyorlar “

Başbakan Angela Merkel hafta başında partisinin grup başkanları toplantısında virüsün yeni varyantlarının tehlikelerine dikkat çekmiş,

uluslararası hava trafiğinin sürmesini “büyük bir tehlike” olarak tanımlamıştı. Noel ve yılbaşı tatillerinde 50 bin kişinin İspanya’nın Kanarya Adaları’nda tatil yapmasını örnek gösteren Merkel, Corona’ya karşı verilen mücadelede verilen tüm emeklerin boşa gidebileceğini belirterek, “Bu durumda halen tatil için uçanlar, patlamaya hazır bir barut fıçısının üstünde oturduğumuzu kavramıyorlar” diye konuştu.

Almanya’nın Yeni Corona Listesinde Türkiye ‘Normal Riskli’ Ülke

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer uçuş yasağının hedefinin, “Çok bulaşıcı olan virüsün Almanya’ya gelmesini engellemek” olduğunu söyledi. Muhalefet partilerinden Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, federal hükümeti eleştirerek, seyahat kısıtlamalarının kapsamının genişletilmesiyle ilgili planların bir faydası olmayacağını, bunun yerine havalimanlarında ve uçuş öncesinde testlerin sıkılaştırılması gerektiğini belirtti.

Berlin’de yapılan yorumlarda, seyahat yasağından bu ülkelere uçan Almanya’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’nın olumsuz etkileneceği ve ekonomik durumunun daha da kötüleşeceği ifade ediliyor. Lufthansa, pandemi nedeniyle uçuşlarını azaltmasına ve devlet yardımlarına rağmen geride kalan yıl 5 milyar 600 milyon Euro zarar etmiş ve 2021’de en az 29 bin çalışanın işine son verileceğini duyurmuştu.

Vaka sayıları düşüyor

Bu arada Almanya’da yeni vaka sayılarındaki düşüş devam ediyor. Son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı 17 bin 553 olarak duyurulurken, son 7 günde 100 bin nüfusa göre vaka sayısı geçen Ekim ayından bu yana ilk kez 98 olarak tespit edildi. Salgın son 24 saat içinde 900 can aldı.

Aşı zirvesi önerisi

Öte yandan aşı şirketlerinden arka arkaya gelen üretim ve tedarik sorunu haberleri yoğun tepkilere yol açarken, Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn aşı tedarik sürecindeki sıkıntıların en az 10 hafta daha süreceğini bildirdi.

BioNTech’deki gecikmenin yanı sıra, AstraZeneca’nın ilk etapta taahhüt ettiği 80 milyon doz aşıdan sadece 31 milyon doz verebileceğini açıklamasının tüm planları alt üst ettiğini aktaran Bakan Spahn, salgına karşı mücadelenin nasıl devam edeceğinin ele alınması amacıyla tüm eyaletlerin ve federal hükümetin katılacağı bir “aşı zirvesi” yapılmasını önerdi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü kutlu olsun

Bugün 24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü…Havacılık sektörünün görünmez kahramanları Hava Aracı Bakım Teknisyenlerinin, 24...

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivas Nuri...

FAA’den, United ve American Airlines filosundaki 300 Boeing uçağı için hayati uyarı!

 DailyMail.com'un özel haberine göre, FAA bu yılın başlarında Boeing jetlerindeki olası bir kusuru gidermek...

Acil çıkış koltuğu talimatlarına uymayı reddeden yolcu tutuklandı

Bir Frontier Airlines yolcusu, acil çıkış sırasındaki koltuk talimatlarına uymayı reddetmesinin ardından Charlotte Douglas...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...