Avrupa Komisyonu (AK), Air France-KLM’nin COVID-19 krizine dayanmasına yardımcı olmak için Fransız devletince hazırlanan 7 milyar € (7.7 milyar $) tutarındaki paketi onayladı. Fransa’nın çevresel hedefler için fonlama kararını överek, sunulan planların AB devlet yardım kurallarına uygun olduğunu bildirdi.

Havacılık sektörünü büyük oranda durduran koronavirüs krizinden etkilenen Air France-KLM’nin bu durumu atlatabilmesine yardımcı olabilmek için Havayolu grubunun % 14,3’üne sahip olan Fransa, devlet garantileri ve toplam 7 milyar € ‘luk bir hissedar kredisi vaadinde bulundu. Ayrıca Hollanda,% 14 hisseye sahip olduğu grup için 2-4 milyar € finansman sözü verdi.

Rekabet politikasından sorumlu EC EVP Margrethe Vestager, bu durumda finansmana acilen ihtiyaç duyulduğunu ve havacılık sektörünün iş ve bağlantı açısından önemli olduğunu belirtti.

Pandeminin yavaş da olsa kontrol altına alındığı bu günlerde havacılık sektöründe operasyona başlama yönünde hareketlenme görülmektedir. AB’nin bu açıklaması diğer havayolları içinde örnek teşkil edeceği değerlendirilmektedir.

Sağlıklı günler, Emniyetli Günler dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Eyup Turşucu kimdir? 

Isparta’nın Yalvaç kasabasında 1953 yılında doğan Eyup Turşucu 1973 yılında Kara Harp Okulundan Tank Teğmen olarak mezun oldu. 1974 yılında Tank Subay okulunu bitirdikten sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı.

1977 yılında Kara Havacılık Okulundan Helikopter Pilot olarak mezun oldu. 1980-1987 yılları arasında Kara Havacılık Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Alet Uçuş ve Kontrol Öğretmeni olarak görev yaptı. 1987 yılında istifa ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesine girerek helikopter pilotu ve aynı dönemde ek görev olarak Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünde Uzman olarak görev yaptı. Bu dönemde AÜ’de iş idaresi bölümünü bitirerek Gazi üniversitesinde işletme Yüksek lisans programını tamamladı

1995 yılında DHMİ’den emekli olarak Ankara’da kurulu SKY LINE Havacılık ve Bakım Merkezi Genel Müdürü olarak çalıştı ve 1988 yılında ayrılarak THY A.O’na B737 pilotu olarak göreve başladı. Bu dönemde Uçuş Emniyet biriminde Emniyet kontrol pilotu ve Son 5 yıl Uçuş Operasyon Emniyet Müdürü olarak görev yaparak Ağustos 2018’de emekli oldu.

Kaza İnceleme Uzmanı olarak havacılık sektöründe yaşanan olayları takip eden Eyup Turşucu, Bağımsız Havacılar sitesinde havacılık olayları ve kazaları konusunda makaleler yazarak sektör ilgililerini bilgilendirmektedir.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.