Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, üçüncü ülkelerden AB’ye yapılacak tüm seyahatler için koronavirüs testi talep edilmesi kararını aldı. Alınan karara göre, tüm seyahatlerde en fazla 72 saat önce yapılan negatif koronavirüs testi sonucu talep edilecek.

AB Konseyi, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Konseyden yapılan açıklamaya göre, üye ülkeler, AB dışından yapılacak zorunlu olan veya olmayan tüm seyahatlerde, koronavirüs testi talep edecek. Talep edilen negatif sonuçlu koronavirüs testi en fazla 72 saat önce yapılmış olacak. Nakliye ve sınır çalışanları ile denizciler bundan muaf tutulabilecek.

YENİ KURALLAR BELİRLENDİ

Öte yandan AB’ye zorunlu olmayan seyahatlere yönelik kısıtlamaların kaldırılması ile ilgili kurallar da yeniden belirlendi. Yeni tedbirlere göre, bir ülkeye yönelik kısıtlamanın kaldırılması için son 14 günde yeni Kovid-19 vaka sayısının 100 bin kişide 25’ten az olması, son 7 günde 100 bin kişi başına en az 300 testin yapılmış olması, son 7 günde pozitif test sonucunun yüzde 4’ten az olması ve o ülkede virüsün türlerinin tespit edilmemiş olması gerekecek. Bu verilerin Avrupa Hastalık Önleme ve Koruma Merkezi tarafından onaylanmış olması istenecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.