ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) görüşmeleri askıya almayı planladığı haberlerinin ardından, ABD’nin F-35 savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının (İHA) BAE’ye satışında ilerleme kaydetmeye hazır olduğunu açıkladı.

Bir BAE yetkilisi dün Reuters’a verdiği bilgide BAE’nin 23 milyar dolarlık İHA ve diğer gelişmiş mühimmatları da kapsayan F-35 savaş uçağı satın alımı görüşmelerini askıya alacağına dair ABD’ye bilgi verdiğini ifade etmişti.

Yetkili, silah alımının BAE tarafından gözden geçirilmesinin sebebini “teknik gereklilikler, ülkedeki operasyonel kısıtlamalar ve maliyet/fayda analizi” olarak niteledi.

Konuya ilişkin kaynaklar Ocak’ta Reuters’a BAE’nin ABD ile 50 F-35 savaş uçağı ve 18’e kadar silahlı İHA satın alım anlaşması imzaladığı bilgisini vermişti.

“İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünün sağlanması için verdiğimiz sözü tuttuğumuzdan emin olmak istiyoruz”

Kuala Lumpur’da basın açıklaması yapan Blinken, Washington’ın bazı değerlendirmeler yapması gerektiğini söyleyerek, “Örneğin İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünün sağlanması için verdiğimiz sözü tuttuğumuzdan emin olmak istiyoruz; bu nedenle BAE’de dahil olmak üzere bölgedeki diğer ortaklara satılacak ya da aktarılacak her teknolojinin detaylıca değerlendirmeden geçtiğinden emin olmak istiyoruz” dedi.

Blinken, “Ancak, BAE anlaşmayı sürdürmek istediği sürece bana göre ilerleme kaydetmeye hazırız” dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.