ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ile henüz yazılı bir anlaşma olmadığını; ancak Türkler’in havaalanında güvenliğin sağlanmasının bir parçası olacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda 2022 yılı savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı. Oturumda ABD ve Türkiye arasında Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusundaki görüşmeler gündeme geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley’ye “Türkiye ya da bir başka NATO müttefiki ile Kabil Havaalanı’nın güvenliği konusunda henüz bir anlaşma olmadığı doğru mu?” diye soruldu.

Genelkurmay Başkanı Milley, “Henüz yazılı bir anlaşma yok. Bu hafta bir toplantımız var. Sanırım hemen hemen son kısmına gelindi. Türkiye adına konuşmak ya da nihai anlaşmanın sonucuna ilişkin önceden yorum yapmak istemem ama Kabil havaalanının güvenliğinin korunacağı konusunda içim rahat. Türkler de bunun bir parçası olacak” yanıtını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de yaptığı açıklamada, ABD’den bugün gelecek heyetle Afganistan’da Kabil Havalimanı’nın işler halde tutulmasına yönelik faaliyetlere ilişkin değerlendirme yapılacağını ifade etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hali hazırda Kabil’de görev aldığını vurgulayan Akar, “Afganistan ile bizim yüzyıllara dayalı tarihi, kültürel ilişkilerimiz var. Afgan halkı bizim kardeşimiz. Bizim kardeşlerimizi orada rahatı, huzuru, güvenliği için geçtiğimiz yirmi yıl içinde diğer ülkelerle birlikte elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Şu anda herhangi bir şekilde bizim asker göndermek gibi bir durumumuz söz konusu değil. Diğer ülkelerle temasımızı sürdürüyoruz, onlarla beraber bir arayış içindeyiz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar tamamlandığında nihai olarak gerekli tedbirler alınacak, bir plan haline dönüşecek. Afganistan için Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı önemli. Altı yıldan beri havalimanındayız. Oradaki mevcudiyetimizi devam ettirmek veya ettirmemek konusunda çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. Her şey Afgan halkının, Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve refahı için buna gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.