Fotoğraf: Bilal Sarı
Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayımladığı bir açıklamaya göre, Türkiye-ABD Savunma Bakanlıkları arasında Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı Washington/ABD’de icra edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile ABD arasında Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı’nın Washington’da yapıldığı, bir sonraki toplantının Türkiye’de yapılması konusunda da mutabakata varıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Olumlu ve yapıcı bir ortamda geçen toplantıda askeri heyetler arasında ikili ve bölgesel savunma güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

F-16 tedariki ve mevcut F-16 savaş uçaklarının bir kısmının modernize edilmesi dahil bazı konuları görüşmek üzere askeri heyet ABD’ye gitmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden ile yapılan görüşmede F-16 konusunun da gündeme geldiğini söylemişti.

Erdoğan, “Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veya yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.” diye konuşmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.