New York Güney Bölgesi Birleşik Devlet İflas Mahkemesi, Filipin Havayolları’nın(PAL) kurtarma planını, bayrak taşıyıcının Bölüm 11 (İFLAS YASASI) uyarınca 2 milyar dolarlık borcunun finansal yeniden yapılandırılması için başvurusunda bulunmasından dört ay sonra onayladı.  

Kurtarma planı, uçak kiralayanlar, OEM ve MRO sağlayıcıları ve belirli finanse edilen borç verenler de dahil olmak üzere havayolunun alacaklıları tarafından kullanılan oyların %100’ü tarafından onaylandı.  

PAL Başkanı ve COO’su Gilbert F. Santa Maria yaptığı açıklamada, “ Mahkeme onayı, daha güçlü bir havayolu olarak ortaya çıkma yolculuğumuzda kritik bir anı temsil ediyor” dedi.  

Kurtarma planına göre, PAL’nin filosu %25 oranında küçülecek ve 505 milyon dolarlık finansman desteği sağlanacak. Ayrıca planda mevcut alacaklılardan 2 milyar doların üzerinde kalıcı bilanço indirimi sağlanıyor. Şirket, muhtemelen 2021’in sonunda Bölüm 11 sürecinden çıkacak. 

F. Santa Maria, “Bölüm 11 sürecini tamamlamadan önce atmamız gereken birkaç prosedürel adım daha var, bundan sonra yoğun bir şekilde halka hizmet etmeye, pandemi ve ekonomik toparlanmanın devam eden zorluklarını yönetmeye ve takımadalarımızı birbirine bağlayan bağlantıları sürdürmeye odaklanacağız.” dedi.

Eylül 2021 itibarıyla ilk dokuz ayda, Filipin Havayolları toplam 27 milyar peso (540 milyon $) kapsamlı zarar bildirdi.  

Şu anda, havayolu 32 uluslararası ve 29 iç destinasyona hizmet veriyor ve seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında uçuş programını artırmayı planlıyor.  

Planespotters.net verilerine göre, havayolunun şu anda filosunda toplam 80 uçağa sahip olduğu görülüyor. PAL’ın filosu 30 Airbus A321, 13 Airbus A320, 13 De Havilland Canada Dash 8, 11 Airbus A330, 10 Boeing 777 ve üç Airbus A350 XWB uçağından oluşuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.