ABD Dışişleri Bakanlığı, Polonya’ya muhtemel askeri satış kapsamında 32 adet F-35A savaş uçağı ve destek sistemlerinin 6,5 milyar dolar bedelle satışına onay verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı tarafından onaya ilişkin bilgilendirmenin ABD Kongresi’ne 10 Eylül’de ulaştırıldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Polonya’nın 32 adet F-35A savaş uçağı ve 33 adet Pratt & Whitney F-135 motoru almak üzere istekte bulunduğu belirtildi. Polonya’nın bu istek kapsamında, elektronik savaş sistemi, komuta, kontrol, iletişim, bilgisayar, istihbarat, navigasyon ve tanımlama (C4I/CNI), Küresel Otomatik Lojistik Destek Sistemi (ALGS), Otomatik Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS), tam görev eğitim sistemi, silah sistemleri ile birlikte diğer alt ve destek sistemleri ile birlikte F-35’e özgü kızılötesi flare, yeniden programlama merkezi, personellerin eğitimi ve eğitim malzemeleri, bakım onarım için gerekli ekipmanlar ve altyapı ihtiyaçlarına yönelik sistemlerin talep edildiği belirtildi. Muhtemel satış bedelinin 6,5 milyar dolar olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada muhtemel satışının ABD ulusal güvenliğini ve NATO müttefiklerinin güvenliğini geliştirici olduğu ifade edilirken Avrupa açısından politik ve ekonomik dengenin sağlanması noktasında bunun önemli olduğu belirtildi.

Türkiye’nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programından çıkartılması sonrasında Türkiye’nin sipariş ettiği 30 adet F-35A uçağının muhtemel taliplisi olarak adı geçen Polonya bu onay ile birlikte F-35A uçaklarına bir adım daha yaklaştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.