Kaptan Amy Bauernschmidt, ABD tarihinde nükleer enerjiyle çalışan bir uçak gemisine komuta etmek için seçilen ilk kadın olacak.

 ABD Deniz Hava Kuvvetleri, Donanmanın dünya çapında konuşlu 11 gemisinden hangisine 2022 yılından itibaren komuta edeceği henüz belli değil. 

Eski yasa, kadınların düşmanca ateş, yakalanma veya doğrudan çarpışma riskinin olabileceği durumlardan men edildiği için savaş gemilerinde ve uçaklarında kadınlara izin vermiyordu. 30 Kasım 1993’te yasa yürürlükten kaldırıldı ve kadınların savaş gemileri ve uçaklarda görev yapmalarına izin verildi. Aynı yıl Bauernschmidt Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. 

Bauernschmidt, 2018’de CBS News’e “Bu yasa kesinlikle hayatımı değiştirdi. Savaşta geri kalan meslektaşlarımıza hizmet etme ayrıcalığına sahip olma ayrıcalığını bilerek ve onur duyarak mezun olan ilk sınıf olduk.”

Resmi Deniz Kuvvetleri biyografisine göre Bauernschmidt, 1996 yılında Deniz Havacısı olarak atandığından beri, deniz uçaklarında 3.000 uçuş saatinin üzerinde  görev yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.