Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriABD ülkeye giriş için aşı şartı getirmeye hazırlanıyor

ABD ülkeye giriş için aşı şartı getirmeye hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri, koronavirüs vakalarındaki hızlı artış nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarına getirdiği seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmaya hazırlanıyor.

Beyaz Saray’dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili AP haber ajansına yaptığı açıklamada, bazı sınırlı istisnalar dışında ABD’ye girmek isteyen tüm yabancı ülke vatandaşlarına kapıların açılmasının planlandığını ve bunun için aşı şartı getirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti. Kapıların açılması konusunda takvimin henüz belirlenmediğini belirten yetkili, normal seyahatlere geçişin nasıl ve ne zaman güvenli bir şekilde yapılabileceğine dair çalışmaların sürdüğünü belirtti. Hangi aşıların kabul edileceği, ABD’de uygulananlar dışındaki aşıların da kabul edilip edilmeyeceği gibi detaylar ise belirsizliğini koruyor.

ABD’de Joe Biden yönetimi, çok daha bulaşıcı ve tehlikeli olan Delta varyantını gerekçe göstererek ülkeye yurt dışından yapılan seyahatlere sert kısıtlamalar getirmişti. Mevcut kurallara göre, ABD’de ikamet etmeyen ve son iki hafta zarfında Schengen Bölgesi’nde ya da Çin, İngiltere, İrlanda, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da bulunmuş kişilerin ülkeye girişine izin verilmiyor. İlaveten aşılanma durumundan bağımsız olarak ülkeye giriş yapmak isteyen herkesin 72 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif olan test ibraz etmesi talep ediliyor.

Başkan Biden, sert önlemlerin mağduriyetler yarattığından şikayet eden müttefik ülkeler, havayolları sektörü ve kamuoyunun baskısı altındaydı. AB, Birlik ülkelerinde vaka sayılarının düşmesi ve aşılama oranlarının yükselmesi sonrasında Haziran ayında ABD’den seyahatler konusunda önlemleri gevşetmiş, ABD’den de aynı yaklaşımı benimsemesini talep etmişti.

Reuters haber ajansının çıkardığı bilançoya göre ABD, 100 binden fazla yeni vaka sayısıyla son altı ayın rekor seviyesine ulaştı. Delta varyantının, özellikle aşı olmayanların yoğun olduğu bölgelerde tehlike yarattığına dikkat çekiliyor. Günlük vaka sayılarının önceki ay ile karşılaştırıldığında neredeyse beş katına çıktığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Biden’ın Sağlık Başdanışmanı ve ülkenin bulaşıcı hastalıklar konusundaki en üst düzey yetkilisi olan Anthony Fauci, önümüzdeki haftalarda günlük yeni vaka sayısının 200 binlere çıkabileceği uyarısında bulundu.

ABD’nin, belli istisnalar hariç aşılananlara kapılarını açma planı üzerine Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bakan, ABD’nin planladığı ve aşılılara seyahat serbestisi tanıyan uygulamanın Almanya ve Avrupa’da da prensipte mümkün olduğunu söyledi.

Konunun oldukça hararetli bir şekilde tartışıldığı Almanya’da hareket ve seyahat özgürlüğü önemli temel hak olarak nitelenip, hassasiyet ile ele alınıyor. Almanya Adalet Bakanı Lambrecht, aşılananlara avantaj sağlayacak, olmayanlara ise dezavantaj getirecek uygulama konusunda ölçülülük ilkesine uygun olup olmadığı noktasının gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Air Moldova’nın İşletme Ruhsatı İptal Edildi

Moldova Sivil Havacılık Otoritesi, Air Moldova'nın işlevsel uçak eksikliği nedeniyle işletme ruhsatını (AOC –...

Fransız şirket son teknoloji yangın söndürme uçağı geliştiriyor

Günümüzde kullanılan yangın söndürme uçaklarının dezavantajları var ve teknolojik olarak güncel değiller. Genç Fransız...

SWISS Air uçuşunda bavuldan radyoaktif madde sızdı

İspanyol savunma kurumu Civil Protections'a göre, Salı günü İsviçre Uluslararası Hava Yolları'na (SWISS) ait bir...

Pegasus, Balkanlarda toplam kapasitesini geçen yıla göre yüzde 50,4 artırıyor

Pegasus Havayolları, bölgede yeni hatlar açmaya devam ederken eski Yugoslavya pazarlarına 238.849 koltuk daha...

İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı

İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik derecelendirme platformu ‘Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim...

Trabzon Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Trabzon Havalimanı’nın...

Musa Alioğlu: Pilotların Korkulu Rüyası ‘Lisans Kaybı’

Ekonomik şartların giderek bozulduğu bir ortamda herhangi bir işe girmenin zorlukları ortada. Bu nedenle...