ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da önceki gün görüşen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunan F-16’larına modernizasyon

Basın toplantısında,Yunanistan’ın kullandığı F-16 savaş uçaklarının 2,4 milyar dolar karşılığında modernize edileceğini dile getiren Başkan Trump, bu anlaşmanın hem Amerikan ekonomisine fayda sağlayacağına hem de iki ülke arasındaki ekonomik derinliğin artmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Çipras ise ABD-Yunanistan ilişkileri kadar Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gidişatına ilişkin de değerlendirmeler yaptı.

Türkiye ile Ege Denizi kapsamında zaman zaman sorunlar yaşadıklarını dile getiren Çipras, “Türkiye’nin Ege denizindeki ihlalci faaliyetleri sona ermeli. Türkiye bu faaliyetleri ile iki müttefik arasındaki ilişkilere zarar veriyor.“dedi.

Kıbrıs sorununa da değinen Çipras, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) zemininde, Kıbrıs konusunda adil ve uygulanabilir bir çözüme ulaşmayı umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopoulos, F-16 uçaklarının ABD ile modernize edilmesi planına ilişkin, ‘Gelecek 10 yıl için azami maliyeti 1,1 milyar avro olacak şekilde yaklaşık 85-90 uçağın iyileştirilmesi için ABD ile müzakerelerde bulunuyoruz.’ açıklamsında bulunduktan sonra şunları kaydetti:

Geçmiş hükümetlerin yaptığı aşırı askeri harcama gibi bir hatada bulunmayacaklarını dile getirerek, ‘Anlaşmanın mali yükünün aşırı olduğunu düşünmüyorum. Yıllık olarak 110 milyon avroluk bir yük. Mali hedefleri neredeyse hiçbir şekilde etkilemiyor.’

Bilindiği gibi Çipras, 12 Ekim’de Larisa Havva Üssü’nde askeri üniforma giyerek F-16 uçağına binmiş ve Yunan Hava Kuvvetleri’nde deneyimli bir pilotun kullandığı savaş uçağı, Siros, Limni, Bozbaba (Agios Efstratios) adaları ile ‘keşişlerin diyarı’ olarak bilinen Aynoroz üzerinde uçmuştu.Çipras’ın bindiği savaş uçağına, Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis ile Hava Kuvvetleri Komutanı Hristos Hristodulu’nun bindikleri iki Yunan F-16’sı refakat etti. Çipras’ın bindiği savaş uçağında önceden adının yazıldığı da gözlenmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.