ABD’de Başkan Joe Biden yönetiminin yayınladığı yeni kurallara göre, 100 ya da daha fazla sayıda personele sahip şirketlerde çalışan on milyonlarca Amerikalı 4 Ocak’a kadar ya tam doz COVID-19 aşılarını olacak ya da her hafta virüs testi yaptırmak zorunda kalacak.

Başkan Biden tarafından ilk olarak Eylül ayında gündeme getirilen yeni kurallar, orta ve büyük ölçekli işletmelerdeki 84 milyon civarında çalışanı etkileyecek. Ancak bu çalışanlarının kaçının aşı olmadığı net değil.

ABD İş Güvenliği ve Sağlık Dairesi’nin (OSHA) yayınladığı yeni kurallar, şirketlere, aşı olmamış çalışanlarından haftada en az bir kere negatif test sonucu göstermelerini ve işyerindeyken maske takmalarını isteme zorunluluğu getiriyor.

Yeni düzenlemeler, bakımevleri, hastaneler ve Medicare ile Medicaid’den para alan diğer tesislerde çalışan 17 milyon kişiye daha da sıkı kurallar getiriyor. Bu çalışanların test yaptırma seçeneği olmayacak, mutlaka aşı olmaları gerekecek.

Kurallara uymayanlara ağır ceza geliyor

Çalışanlar, tıbbi ya da dini nedenlerle muafiyet talebinde bulunabilecek.

OSHA, kurallara uymayan şirketlerin, ihlal başına 14 bin dolara yakın para cezasına tabi tutulabileceklerini açıkladı.

OSHA’nın bu kuralları nasıl uygulamayı planladığı konusu belirsiz. Yönetimden üst düzey bir yetkili, dairenin şikayet gelmesi durumunda şirketleri hedef alacağını söyledi.

4 Ocak’a kadar çalışanlara, Pfizer ya da Moderna aşılarından iki doz ya da Johnson & Johnson aşısından bir doz olma zorunluluğu getirilirken, testleri pozitif çıkanlar zorunlu izne çıkarılacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.