F-35 programı yetkilisine göre S-400 anlaşmazlığa rağmen Türk şirketler savaş uçağı için parça üretmeye devam ediyor…

Lockheed Martin F-35 programı yöneticisi Greg Ulmer, Ankara’nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planı nedeniyle var olan anlaşmazlığa karşın Türk şirketlerinin F-35 parçaları üretmeye devam ettiklerini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Ulmer, ABD hükümetinin Türkiye’yi F-35 programından kademeli olarak çıkarmaya başlama planlarının bu yıl şirketin üretimini etkilemeyeceğini açıkladı.

F-35 programının ana tedarikçileri olan Raytheon Co RTN.N ve United Technologies adlı şirketlerin olası birleşmesine de değinen Ulmer, bu konuda da  endişesi olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35 teslimatını durdurabileceği açıklaması üzerine “Türkiye F-35’lerin sadece müşterisi değil, aynı zamanda üretim ortağıdır.” demişti.

Savunma Sanayi Başkanlığı, F-35 savaş uçağı projesinde Türk şirketlerinin uçağın, gövdesinden motoruna kadar 19 bölümünde  yedi ayrı Türk savunma sanayi firmasının imzası bulunduğunu açıklamıştı.

ABD’li yetkililer F-35’lerdeki blokenin kalkması için Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füze sisteminden vazgeçmesini ön koşul olarak sunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.