ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’den Türkiye’ye aktarılan kara parayla satın aldığı iddia edilen çeşitli mülkler ve yaptığı muhtelif yatırımların listesi Utah Başsavcılığı tarafından, Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in devam eden dava dosyasına konuldu.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre, mahkeme hakimine sunulan dilekçede, savcılığın yayınladığı listedeki tüm malların kara para aklanarak elde edildiği, savcılığın mal varlıklarının Amerikan hazinesine devriyle ilgili yapılacak duruşmada tüm iddialarını ispat etmeye hazır oldukları belirtildi.

Federal hükümetin el koymak istediği mal varlıkları arasında Korkmaz’ın şirketi SBK ait TC- YYA kuyruk tescilli Bombardier Global tipi iş jeti de bulunuyor.

*

Hakkında birçok suçlama olan ve Avusturya’da gözaltına alınan SBK Holding kurucusu Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade süreci başlatıldı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz’ın gözaltına alınması ile ilgili dün yaptığı açıklamada “İade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” demişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.