Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkABD’den Ukrayna’ya Özel Silah: “Hayalet Anka”

ABD’den Ukrayna’ya Özel Silah: “Hayalet Anka”

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık askeri yardım kapsamında taktik insansız hava aracı sistemlerinin gönderileceğini açıkladı. “Hayalet Anka” (Phoenix Ghost) adı verilen insansız hava araçlarının Ukrayna için geliştirildiği belirtildi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) bugün yaptığı açıklamada, yeni yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya 72 adet 155 milimetrelik obüs, 144 bin mühimmat, obüslerin taşınması için 72 adet taktik araç, 121’den fazla “Phoenix Ghost” adı verilen taktik insansız hava sistemleri, saha ekipmanı ve yedek parça gönderileceğini kaydetti.

Bu silah sistemleri içinde “Phoenix Ghost” yani “Hayalet Anka” dikkat çekti. Pentagon adı daha önce duyulmamış olan bu sistemlerin Kiev için özel olarak hızla üretildiğini açıkladı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yeni insansız hava araçlarının özellikle Ukrayna’nın gereksinimleri için Hava Kuvvetleri tarafından geliştirildiğini söyledi. Sözcü, “Bu Ukraynalılar’ın ihtiyaçlarına gerçek zamanlı uyum sağlamanın harika bir örneği” dedi.

Ukrayna güçleri Stinger ve Javelin gibi Batı ülkelerinin sağladığı füzelerin yanısıra Türk yapımı TB2 SİHA’larını etkili bir şekilde kullanmıştı.

Pentagon sözcüsü John Kirby Perşembe günü öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, yeni drone’un geliştirilme sürecinin işgalden önce başladığını ve Ukrayna’larla yaptıkları görüşmelerin ardından bu sistemin özellikle Ukrayna’nın doğusunda onların ihtiyacını karşılayacaklarını düşündüklerini söyledi.

Sözcü insansız hava aracının geliştirilmesi çalışmalarının tam olarak ne zaman başladığına ilişkin bir tarih vermedi. Yeni geliştirilen drone’ların Amerika’nın envanterinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, “Hayalet Anka” adlı insansız hava aracı sisteminin taktik operasyonlar yani büyük ölçüde hedeflere saldırmak için tasarlandığını ancak bununla da sınırlı olmayabileceğini söyledi.

Switchblade benzeri özelliklere sahip

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine göre bu hayalet SİHA’lar Amerika’nın daha önce Ukrayna’ya göndermiş olduğu silahlı Switchblade İHA’ları ile benzer özelliklere sahip. Ancak yetkililer yeni insansız hava aracının Switchblade’den farklı bazı özelliklerinin de olduğunu belirtiyor.

Pentagon yetkililerine göre AEVEX Aerospace’nin ürettiği bu sistemler farklı türdeki hedefleri etkisiz hale getirmek için tasarlanmış. Merkezi California’da bulunan AEVEX, internet sitesinde “geniş bir yelpazede hava istihbarat çözümleri sağladığını” belirtiyor. Şirketten konuya ilişkin bir açıklamaysa gelmedi.

Tek kullanımlık olduğu belirtilen bu insansız hava araçlarının kamikaze, yani bir sırt çantasında taşınabilecek kadar küçük ve hedefine çarptıktan sonra da infilak eden İHA’lara benzer olduğu ifade ediliyor.

Pentagon yetkilisi, yeni geliştirilen insansız hava aracının başka özellikleriyle ilgili ayrıntı vermedi; insansız hava aracının isminin nasıl verildiği konusunda da bir fikrinin olmadığını belirtti.

Switchblade ya da diğer insansız hava araçlarıyla aşina olan Ukraynalı operatörlerin, yeni sistemi kullanmak için çok az bir eğitime ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Ukrayna için hazırlanan son askeri yardım paketinin Ukraynalı yetkililerin doğrudan ihtiyaç duyduklarını ifade ettiği gereksinimlere dayanarak stratejik şekilde düzenlendiğini kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...