Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden yapılacak direkt uçuşlarda kabinde bulundurulabilecek elektronik cihazlara kısıtlama getirildiği duyuruldu. Cep telefonu dışındaki tablet ve diz üstü bilgisayarların kabin içinde taşınması yasağının bugün itibarıyla başladığı açıklandı.

Bugün başlayacağı duyurulan yasağın tam kapsamı ise henüz bilinmiyor.

Bir süredir farklı terörist tehdit algılarına karşı önlem arayışında olan Amerika Birleşik Devletleri’nin yasağı hakkında konuşan yetkililer yasağın Ürdün ve Suudi Arabistan’ında dahil olduğu 8 ülkede bulunan 10 havalimanını kapsadığını açıklarken diğer ülkelerin ismi verilmedi. Henüz adı açıklanmayan ülke ve havalimanlarından Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan ABD menşeli hava yolları ise söz konusu yasak dışında olacak.

Bazı yayın organlarına göre yasak listesinde Türk Hava Yolları ve İstanbul’da yer alıyor ancak Türk Hava Yolları bu konuda bir yasak bilgisinin kendilerine ulaştırılmadığı açıklandı.

Dünya kamuoyunun Royal Jordanian Hava Yolları’nın Twitter hesabından paylaşılan mesaj ile öğrendiği yasağa dair twit sonrasında şirket tarafından silindi. CNN Muhabiri Jon Ostrower tarafından ekran görüntüsü alınan mesaja göre yasağın 21 Mart itibarıyla başlayacağı yer alıyor. Paylaşılan mesaja göre kabinde sadece cep telefonları ve medikal amaçlı cihazlara izin verilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.