ABD’li yetkililer, Rusya’ya uygulanan yaptırımları ihlal ettikleri gerekçesiyle bazı uçaklara daha uçuş yasağı getirdi. Bunlar arasında, daha önce bir uçağı yaptırımlara dahil edilen Rus milyarder Roman Abramoviç’e ait ikinci bir uçak da var.
ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Putin’e yakınlığıyla bilinen milyarder işadamı Abramoviç’e ait 787 Dreamliner uçağının faaliyetlerinin ABD ihracat kurallarını ihlal etmiş olabileceği belirtildi. Abramoviç’in bir başka uçağına da kısıtlamalara uymadığı gerekçesiyle Mart ayında uçuş yasağı getirilmişti.
VOA’nın haberine göre bakanlığın açıklamasında, Rossiya Havayolları’na da ihracat kuralı ihlalleri nedeniyle yasak getirildiği belirtildi.
Rossiya, ABD’nin, yaptırım uyguladığı 5’inci Rus havayolu şirketi. Daha önce yaptırımla karşılaşan diğer 4 Rus havayolları ise Aeroflot, Azur, UTair ve Aviasta olmuştu.
Karara göre, “yurtdışından hizmet ve Belarus ya da Rusya’dan uluslararası uçuşlara karşı” getirilen kısıtlamaların ihlal edilmesi durumunda cezai yaptırım olarak “hapis cezası, ihracat ayrıcalığının kaldırılması ve diğer kısıtlamalar” devreye girebilecek.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.