Abu Dabi’nin kamu havalimanı işletmecisi Abu Dhabi Airports, terminal inşaası için TAV İnşaat’ın da dahil olduğu konsorsiyum ile yapmış olduğu 2.94 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti.

Reuters’in aktardığı habere göre, Emirliğin en büyük havalimanını olan Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı’nda yeni terminal inşaası için 2012 yılında düzenlenen ihaleyi kazanan konsorsiyumda TAV İnşaat, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Arabtec ve Yunanistan merkezli Consolidated Contractors Company (CCC) yer alıyordu.

Konu hakkında bilgi sahibi dört kaynak anlaşmanın iptal edildiğini belirtirken; Abu Dabi Havalimanı ve TAV İnşaat konu ile ilgili yorum yapmadı. Arabtec ve CCC yetkililerine ise ulaşılamadı.

Kaynaklardan biri, Reuters’a yaptığı açıklamada Abu Dhabi Airports’un konsorsiyumun proje maliyetlerini aşması nedeniyle anlaşmayı iptal ettiğini söyledi.

Yaklaşık yüzde 98’i tamamlanan proje BAE merkezli şirkete verildi

2017 yılında açılması planlanan ve halen inşaatı devam eden terminalin açılışı yıllardır çeşitli sebeplerle ertelenmekteydi. Abu Dhabi Airports 2019 yılında terminalin yüzde 97.6 oranında tamamlandığını açıklamıştı.

İki kaynak, terminalin tamamlanması işinin BAE merkezli Trojan şirketine verildiğini söyledi.

Trojan konu ile ilgili sorulara yanıt vermedi.

700 bin metrekarelik terminalin Etihad Havayolları’nın büyümesine destek vermesi bekleniyordu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.